Artykuł, przepis pochodzi z www.wiescidladomu.pl • Hotblog

Długi majowy weekend to czas, w którym wielu z nas rozpoczyna sezon grillowy.

Soczyste piersi z kurczaka z ananasem, aromatyczna karkówka, chrupiące kiełbaski to tylko niektóre z przygotowanych propozycji. Podając je rodzinie i znajomym, pamiętajmy również o dobrym pieczywie i sałatkach. Przygotowałam kilka porad, o których warto pamiętać przygotowując biesiadę przy grillu. 

WARTO WIEDZIEĆ

  1. Grillować należy na mocno rozżarzonym węglu, po całkowitym wypaleniu się podpałki.
  2. Zarówno ruszt, jak i koszyczki warto posmarować oliwą, przez co unikniemy przywierania do nich potraw. Tak samo należy postąpić z folią aluminiowej. Ją jednak przed zawinięciem możemy posmarować masłem.
  3. Pamiętajmy, że mięso i ryby przekładamy podczas pieczenia tylko raz.
  4. Do przekładania grillowych potraw unikajmy widelców. Użycie szczypców lub łopatek nie pozwoli na wycieknięcie z nakłutego mięsa soku, co w efekcie zapobiegnie ich nadmiernemu wysuszeniu.
  5. Do grillowania szaszłyków używajmy metalowych szpikulców lub drewnianych patyczków, ale wcześniej namoczonych w wodzie.
  6. Do grillowania nie nadają się mięsa i wędliny zawierające saletrę, gdyż ta w trakcie grillowania rozkłada się wydzielając m.in. rakotwórcze nitrozoaminy.
  7. Używając miód lub cukier do marynaty pilnujmy, by się nie skarmelizował, a ostatecznie spalił.
  8. W trakcie grillowania nie gaśmy ognia polewając przy okazji mięso wodą. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest opryskanie samego płomienia. Zdecydowanie lepszą alternatywą do polewania płomienia i mięsa jest piwo.
  9. Pamiętajmy o marynowaniu mięs. Dobrą bazę do marynaty stanowią musztarda i ketchup, które nie tylko doskonale łączą się z wszelkimi przyprawami, ale zawierają ocet, wpływający na kruchość mięsa. Marynaty w oryginalnych smakach można przygotować z wykorzystaniem miodu, cynamonu czy imbiru. Trzeba pamiętać, że słodka marynata łatwo może się przypalić, dlatego nakładamy ją pod koniec grillowania, gdy mięso jest już niemal gotowe. Mięso zazwyczaj marynuje się dzień przed grillowaniem i przechowuje w lodówce. Warto również do marynaty do kurczaka wypróbować jogurt, który nada mu nie tylko kruchości, ale i soczystości. Jogurt łączymy z sokiem z cytryny, solą i czosnkiem oraz ziołami dobranymi według własnego gustu. Dla równomiernego rozprowadzenia wszystkich przypraw po mięsie, mieszamy je najpierw z oliwą i dopiero taką masą nacieramy kawałki mięsa przeznaczone na grilla.
  10. Drób - pasują do niego właściwie wszystkie przyprawy. Można go również podać w marynacie z dodatkiem cynamonu, imbiru, kardamonu, sosu sojowego i miodu. Idealnie pasuje do grillowanych owoców. Kurczaka grillujmy ze skórą, która uchroni mięso przed wysuszeniem. Do wyboru mamy skrzydełka, piersi oraz udka. Piersi grillujemy około 10 minut z każdej strony. Aby urozmaicić danie, piersi z kurczaka można podać na grillowanym plastrze ananasa, mango czy melona. Smakosze skrzydełek muszą pamiętać, że łatwo je spalić, dlatego na początek można je ułożyć na najwyższej półce grilla na ok. 20 minut, a dopiero potem grillować 5 minut z każdej strony, aby były chrupiące. W ostatniej fazie pieczenia można posypać skrzydełka ziarnami np. sezamu. Udka z kurczaka należy skropić octem jabłkowym, doprawić szałwią, czosnkiem i tymiankiem, a potem grillować około 12 minut z każdej strony. 
  11. Wieprzowina - najczęściej przyprawiana jest majerankiem, czosnkiem, tymiankiem, solą i pieprzem. Pasuje do niej czerwone wino, piwo, miód pitny i wódka. Wieprzowinę najlepiej kroić w plastry 1-2 centymetrowe, a podczas procesu grillowania warto używać przykrycia - wtedy mamy pewność, że kawałki mięsa będą gotowe w zbliżonym czasie. Dla centymetrowej grubości steku z karkówki pieczonego pod przykryciem możemy przyjąć czas grillowania od 5 do 7 minut z każdej strony. 
  12. Wołowina - nie można jej solić przed grillowaniem. Warto zamarynować ją wcześniej w czerwonym winie, co spowoduje jej skruszenie. Z przypraw najlepiej pasujących do tego mięsa to: tymianek, rozmaryn i estragon. Nie należy jej długo trzymać na ruszcie, ponieważ stanie się twarda i sucha.
  13. Ryby - najlepsze na grilla są filety z łososia, pstrągi, sandacze i dorady. Do ich pieczenia warto użyć folii aluminiowej posmarowanej oliwą lub masłem. Możemy ją też umieścić w specjalnej stalowej siatce do grillowania. Grillowanie ryby wymaga zaledwie kilkunastu minut i nie ma potrzeby jej przewracania. Do jej przyprawienia należy dodać odrobinę soku z cytryny lub limonki. Pstrąga najlepiej przyprawić koperkiem lub natką pietruszki. Z kolei dorada świetnie komponuje się z kolendrą, czosnkiem i czerwonym pieprzem. Zioła najlepiej włożyć do środka ryby, ale dobrym sposobem jest też ułożenie mięsa na pokrojonych warzywach: marchewce czy pietruszce - wtedy skóra ryby nie przyklei się do rusztu. 
  14. Warzywa - na grilla świetnie nadaje się pokrojona w plastry cukinia oraz bakłażan, którymi można owinąć kawałki sera, np. fety lub oscypka. Wielu smakoszom przypadła do gustu cebula z rusztu. W taki sam sposób można przyrządzać też czosnek. Należy jednak pamiętać, że marynując warzywa, takie jak bakłażan, lepiej nie moczyć ich w dużej ilości oliwy, bo mają tendencję do wciągania tłuszczu.
  15. Owoce - najlepsze z grilla są ananasy, papaja, mango, banany czy melon. Doskonale smakują jako samodzielny deser, ale również jako dodatek do mięs i ryb, a nawet serów - w szczególności camemberta czy oscypka.
  16. Grillowanie mięsa czy warzywa nabiorą ciekawszego smaku, kiedy dodamy do nich trochę sosu.
Tagi:
Drukuj
Źródło: https://wiescidladomu.pl/hotblog/porady-kulinarne/278-czas-wrzucic-na-ruszt?tmpl=component&print=1&layout=default