Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

logo Hotblog
płot

Wybór rodzaju ogrodzenia uzależniony jest od kilku istotnych czynników - zarówno od upodobań domowników, otaczającej architektury, jak również od zasobności portfela właścicieli posesji. Polacy mogą dokonać wyboru spośród ogrodzeń kutych, metalowych, drewnianych, murowanych, betonowych, żywopłotów, a także na zwykłych siatek ogrodzeniowych.

 

Kute

Charakteryzują się funkcjonalnością i estetyką wykonania. Większość z nich powstaje na indywidualne zamówienia w warsztatach kowalstwa artystycznego – są kunsztowne, oryginalne oraz wyjątkowo trwałe.  Powstają ze stali, która charakteryzuje się dużą odpornością na korozję, deformację i inne zniszczenia, dlatego też nie wymagają częstej pielęgnacji i konserwacji. Bardzo często łączy się je z innymi elementami np. murowanymi, betonowymi czy kamiennymi, co dodaje im jeszcze więcej artystycznych walorów. Wśród dominujących elementów ogrodzeń kutych wymienia się przede wszystkim bramy i furtki. Mimo że wymagają sporych nakładów finansowych, spełniają swoją rolę na długie lata, gwarantując bezpieczeństwo i trwałość użytkowania.

Metalowe

Ogrodzenia metalowe wyróżniają się uniwersalnością i łatwością montażu. Za najpopularniejsze uznaje się tutaj ogrodzenia systemowe oraz siatki ogrodzeniowe. Te pierwsze nazywane również modułowymi lub panelowymi składają się z zestawu elementów, które  odpowiednio połączone tworzą całe ogrodzenie. W ofercie firm znajdziemy bogaty asortyment, dzięki czemu każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie.

Siatki ogrodzeniowe natomiast charakteryzują się dobrymi właściwościami ochronnymi oraz łatwością montażu i elastycznością. Należy jednak pamiętać o regularnej konserwacji i pielęgnacji – regularne malowanie ich specjalnymi środkami emulsyjnymi ochroni siatkę przed korozją, mrozem oraz szkodliwym działaniem innych czynników. Takie zabiegi zalecane są dwa razy w roku.

Drewniane

To jedne z najbardziej popularnych ogrodzeń, przede wszystkim ze względu na naturalny wygląd. Powstają najczęściej z drewna akacjowego, świerkowego, dębowego lub sosnowego. Jest to materiał trwały, ale wymagający – przede wszystkim właściwego zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych lub szkodników. Drewniane ogrodzenie to jedna z najpiękniejszych osłon dla ogrodu. Idealnie wkomponowuje się w otaczającą roślinność. Mocowane są na kamiennych, betonowych lub ceglanych murkach, przęsłach i słupkach, w zależności od aranżacji.

Betonowe

Ogrodzenia betonowe wracają do łask. Przede wszystkim dlatego, że nie są już jak kiedyś szarymi i monotonnymi elementami zabudowy, a kolorowymi, ażurowymi i różnorodnymi panelami. Obecnie znaleźć można dwa rodzaje ogrodzeń betonowych: wylewane i prefabrykowane (łatwiejsze w montażu i atrakcyjniejsze; panele można malować na dowolny kolor).

Oferta betonowych elementów ogrodzenia jest coraz bardziej bogata - znajdziemy m.in. imitujące naturalny kamień, cegły czy bloki skalne. Dzięki temu można stworzyć ogrodzenie, które wygląda jak kamienny mur, a jest rozwiązaniem wygodnym, praktycznym i ekonomicznym.

Ogrodzenia murowane

Ogrodzenia murowane są zaliczane do ogrodzeń ciągłych, a w ich skład wchodzą: kamień naturalny, cegła, ale także cegła klinkierowa lub silikatowa i pustaki ogrodzeniowe. Do budowy takie płotu można użyć większość kamieni – najczęściej stosuje się kamień polny, piaskowiec i wapień. Najciekawszy efekt tworzy ich oryginalna kolorystyka i chropowata faktura powierzchni, która doskonale komponuje się z otoczeniem, zwłaszcza z roślinnością.

Wśród najpopularniejszych rodzajów ogrodzeń wymienia się: mur warstwowy (powstaje dzięki ułożonym poziomo kamieniom łupanym o dużych płaskich powierzchniach), mur rzędowy (z wykorzystaniem kamieni łupanych lub ciosanych w kształcie regularnych prostopadłościanów), mur cyklopowy (powstaje z dużych kamieni polnych) oraz mur dziki (z nieobrobionych kamieni polnych o różnorodnym kształcie i wielkości).

Gabiony

Gabiony to kosze z metalowych siatek wypełniane różnego rodzaju naturalnymi materiałami. To jedno z nowocześniejszych rozwiązań ogrodzeniowych. Najczęściej w gabionach znajdziemy kamienie polne, białe otoczaki, kamienie bazaltowe, drewno, korę drzew, gałęzie, łupiny orzecha kokosowego, łodygi bambusa lub szkło. W dzisiejszych czasach, w których panuje moda na ekologię, to idealne rozwiązanie dla osób chcących żyć w zgodzie z naturą.

Magda Wieruszewska

 

 

           

  

Komentarze  


#2 Patrick 2016-06-15 08:24
Ja się właśnie zdecydowałem na ogrodzenie metalowe. Jest tanie, wytrzymałe i bardzo elegancko wyglada :) Montowała mi je firma OGRO z Niemodlina, ogrodzenie, brama, furtka - wszystko ma pełen ocynk i jest w bardzo ładnym klasycznym kolorze. Naprawdę polecam! Jeśli szukasz czegoś naprawdę dobrego to na www.ogro.pl na pewno znajdziesz.
Cytować
#1 PiotrG 2015-11-23 13:10
Chociaż nie wspominacie tutaj o ogrodzeniu aluminiowym, chciałbym je szczerze polecić, gdyż sam je posiadam. W wykonaniu firmy Fenz - minimalizm, prostota i trwałość w jednym. W przeciwieństwie do muru czy stali, aluminium nie sprawia przytłaczającego wrażenia. Rewelacyjne rozwiązanie dla właścicieli nowoczesnych domów, którzy chcą wytrzymałego, ale też estetycznego ogrodzenia, pasującego do stylu budynku. Odsyłam do strony z produktami FENZ (ogrodzenia, bramy, furtki): http://fenz.pl/regular/ .
Cytować

Dodaj komentarzKod antyspamowy
Odśwież