Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

logo Hotblog
czereśnie

Czerwiec bywa najcieplejszym i jednym z najbardziej suchych miesięcy w roku. Z tego względu nazywany jest często wczesnym latem. 21 czerwca to najdłuższy dzień w roku (16,8 godz.). Jakie wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i profilaktyczne w ogrodzie, na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te i inne pytania możemy znaleźć w poradach rolniczo-ogrodniczych przygotowanych przez Grzegorza Wysockiego z Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Poznaniu.

 

Sad przydomowy

Wykonujemy ściółkowanie międzyrzędzi w truskawkach słomą, grubym papierem lub czarną folią, co ochroni dojrzewające owoce przed zetknięciem z ziemią. Owoce są czyste i mniej chorują.

Po czerwcowym naturalnym opadzie zawiązków owoców, zalecane jest ręczne przerzedzanie zawiązków, głównie na jabłoniach i gruszach. Obrywa się lub obcina sam zawiązek, szypułka pozostaje na drzewie. Na tej samej gałęzi jabłka powinny pozostać pojedynczo w odległości 10-15 cm. Zabieg ten bardzo poprawia jakość zbieranych owoców, a przede wszystkim ogranicza przemienność owocowania.

Występowanie owocówek powodujących „robaczywienie” jabłek i śliwek w niewielkim ogrodzie można ograniczyć zawieszając na drzewach pułapki feromonowe oraz umieszczając na pniach opaski chwytne z papieru falistego. Jesienią zbiera się i pali opaski wraz ze znajdującymi się w nich gąsienicami owocówek.

Warzywnik

                Na początku miesiąca można jeszcze wysiewać marchew i buraki ćwikłowe przeznaczone na przechowanie. Do końca czerwca wysiewa się jeszcze fasolę szparagową, koper i sałatę na późniejszy zbiór. Nadal prowadzi się prace pielęgnacyjne, przerywkę i odchwaszczanie. Wyłamuje się pędy kwiatostanowe rabarbaru i szczawiu. Do połowy miesiąca można sadzić rozsady późnych kapust. Czerwiec to okres intensywnych prac pielęgnacyjnych przy pomidorach, usuwanie bocznych pędów, palikowanie, podwiązywanie.

Zalecenia przy uprawie roślin metodami ekologicznymi

Siano ma największą wartość, gdy trawa jest w fazie początku kłoszenia, a koniczyna - kwitnienia. Rozpoczynamy kosić przed pełnią księżyca wtedy możemy liczyć na ładną pogodę.

A jak chronić biologicznie rośliny przed chorobami grzybowymi? Najlepiej wywarem ze skrzypu polnego - przygotować na 1 ha 300 g suszu skrzypu, zalać minimum 10 litrami wody, gotować ok. 2 godzin i rozcieńczyć do 100 litrów. Opryskać l ha roślin najlepiej przed pełnią księżyca, ponieważ największe zagrożenie ze strony chorób grzybowych jest w okresie pełni. Wtedy to są duże wahania temperatur i silne rosy, co osłabia rośliny i uaktywnia grzyby. A jak ochronić ziemniaki przed stonką ziemniaczaną? Najlepiej sprawdza się oprysk wywarem z wrotyczu, który działa odstraszająco na chrząszcze. Do niszczenia larw L1-L3 stonki ziemniaczanej poleca się środek biologiczny o nazwie Novodor.

Pasieka

Rodziny pszczele szybko się rozwijają. Matki składają teraz najwięcej jaj. Stosujemy zabiegi przeciwrojowe, jak systematyczne poszerzanie gniazda, zwiększanie wentylacji w ulu oraz dostarczanie rodzinom stałej budowy plastrów. Po odwirowaniu miodu majowego, dajemy magazyny miodowe i nadstawki na pożytek z akacji i lipy. Czasem w czerwcu może pojawić się spadź. Czerwiec jest najlepszym miesiącem do przeprowadzania wymiany matek starych i mało wartościowych na młode - zakupione lub wyhodowane we własnej pasiece.

W lesie

   Małe ilości deszczu w czerwcu wzmagają zagrożenie pożarowe w lesie, szczególnie w jednogatunkowych drzewostanach iglastych. Wówczas szczególnie ostrożnie na tych terenach należy obchodzić się z ogniem.

Liście na drzewach przybierają swoją normalną barwę głębokiej zieleni. Przez ulistnione korony do dna lasu dociera coraz mniej światła. Kwitnące tam rośliny nie są już tak barwne i na ogół giną w powodzi zieleni. Na skraju lasu, polanach i zrębach dojrzewają pierwsze leśne owoce - poziomki. Kwitną maliny i jeżyny. Można zbierać już grzyby - pieprznika jadalnego, zwanego pospolicie kurką i koźlarze.

Czerwiec to miesiąc, w którym na igłach i liściach intensywnie żerują gąsienice szkodników, np. strzygoni choinówki albo brudnicy mniszki. Mogą one spowodować znaczny ubytek listowia, a w konsekwencji, osłabienie drzewa. W rozpoznaniu szkodnika i jego zwalczaniu może pomóc nam nadleśnictwo.

oprac. H. Dmyterko

 

Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież