Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

logo Hotblog
kwiaty

Paulina Janiak z Kalisza wspólnie z mężem Markiem oraz rodzicami Marią i Antonim Bucikiewiczami zajmuje się uprawą kwiatów. - Właściwie nie zamierzałam kontynuować tradycji i wybrałam zawód zupełnie niezwiązany z rodzinną branżą. Jednak z biegiem czasu, pomagając rodzicom coraz bardziej utwierdzałam się, że „obcowanie” z kwiatami sprawia mi ogromną przyjemność, że kocham kwiaty nade wszystko i nie wyobrażam sobie zajmowania się czymś innym - opowiada.

O tym, że rośliny pozytywnie wpływają na psychikę i dobre samopoczucie człowieka wiemy od zawsze. Z tego powodu lubimy zarówno w domu, jak i na zewnątrz otaczać się pięknymi kwiatami. Rosnące w naszych ogrodach rośliny są obecnie w fazie spoczynku zimowego. Zatroszczmy się więc o te, które rosną w naszych pomieszczeniach. Za chwilę przyjdzie pora na kolorowe pierwiosnki, cyklameny, bratki, stokrotki, którymi będziemy przyozdabiali nasze otoczenie. Cyklameny to piękne kwiaty, które mogą być ozdobą domu i ogrodu. Nazwa pochodzi od greckiego wyrazu kyklos i oznacza koło, co nawiązuje do kształtu ich bulwy.

Paulina Janiak z Kalisza wspólnie z mężem Markiem oraz rodzicami Marią i Antonim Bucikiewiczami zajmuje się uprawą kwiatów. W obiektach pod osłonami w sezonie rosną różne rośliny balkonowo- -rabatowe, wczesnowiosenne bratki, stokrotki i byliny. Produkuje się również zioła, pomidory, poziomki i truskawki do uprawy w pojemnikach o podwójnych użytkowo-ozdobnych walorach. - Właściwie nie zamierzałam kontynuować tradycji rodzinnych i wybrałam zawód zupełnie niezwiązany z rodzinną branżą. Jednak z biegiem czasu, pomagając rodzicom coraz bardziej utwierdzałam się, że „obcowanie” z kwiatami sprawia mi ogromną przyjemność, że kocham kwiaty nade wszystko i nie wyobrażam sobie zajmowania się czymś innym - opowiada. Pasja przekazywana z pokolenia na pokolenie zwyciężyła i pani Paulina jest trzecią generacją, która zajmuje się produkcją kwiatów na przedmieściu Kalisza.

Rosnące u pani Pauliny cyklameny zachwycają wspaniałymi kolorami. Wiele osób otrzymuje te doniczkowe kwiaty z okazji przypadających w miesiącu marcu imienin Krystyny i Bożeny oraz Dnia Kobiet. Myślę, że cyklameny to jedne z najpiękniejszych roślin kwitnących zimą. - Sadzonki cyklamenów kupujemy od sprawdzonych producentów i pod koniec maja wsadzamy do doniczek. Rosną tak około 6 miesięcy i w połowie listopada są już gotowe do sprzedaży. To kwiaty, które cieszą się dużym powodzeniem w okresie różnych uroczystości przypadających w okresie zimowym - zaznacza pani Paulina. Uprawiane obecnie cyklameny to mieszańce, które powstały w wyniku krzyżowania kilku gatunków botanicznych. Uważa się, że głównym „rodzicem” jest cyklamen perski, który najprawdopodobniej został odkryty w Azji Mniejszej.

Pierwsze domowe tego gatunku kwiaty miały podobno… kolor cyklamenowy, czyli taki intensywnie różowy. Obecnie rośliny zachwycają bogatą gamą kolorystyczną. Począwszy od koloru białego, poprzez wszystkie odcienie różowego, różowo-fioletowego, czerwonego, amarantowego, a nawet łososiowego. Wiele odmian spotykamy z oczkiem czy lamówkami na płatkach. Są również takie, które mają pofalowane lub postrzępione brzegi. Niezwykle dekoracyjne są liście, na których występują srebrzyste, marmurkowe wzory. Są odmiany, które delikatnie pachną. Popularne odmiany wielkokwiatowe dorastają do 25-30 cm wysokości, a płatki na nich osiągają długość około 8 cm. Występują również odmiany mniejsze dorastające do 20 cm lub całkiem małe, takie „mini”, które osiągają wysokość 12-15 cm i mają malutkie kwiatki.

 - Cyklameny to kwiaty wielu sezonów. Jeśli poznamy tajemnice ich pielęgnacji, będą nas cieszyły przez długi czas. Rośliny te wymagają stanowiska jasnego, przewiewnego i chłodnego. Potrzebują dużo światła, ale nie lubią silnego nasłonecznienia. Preferują pomieszczenia chłodniejsze z temperaturą 12o-10oC. Jeśli jest im za ciepło, kwiaty opadają. Należy zwrócić dużą uwagę na podlewanie. Rośliny podlewamy umiarkowanie. Ziemia powinna być wilgotna, ale roślina nie może stać w wodzie. Typowym objawem zalania jest żółknięcie i matowienie liści. Korzenie muszą mieć dostęp do powietrza. Najlepiej wodę nalewać bezpośrednio do podstawka, aby nie zamoczyć bulwy - radzi pani Paulina. Wiosną kwiatów będzie mniej i liście zaczną żółknąć. Oznacza to, że roślina kończy okres wegetacji i rozpoczyna spoczynek. Ograniczmy wtedy podlewanie, aż wszystkie liście i kwiaty zaschną.

Taką roślinę do maja lub czerwca należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. - Gdy zauważymy, że pojawiają się pierwsze zawiązki liściowe, należy ją przesadzić do nowego podłoża i ustawić w jasnym pomieszczeniu, nie zapominając o podlewaniu. Jesienią powinny się pojawić kwiaty - podpowiada rozmówczyni. Przy produkcji roślin ozdobnych producenci starają się zapewnić roślinom prawidłowe warunki rozwoju. Zwracają dużą uwagę na odpowiednią rozstawę doniczek, dostateczną ilość światła, odpowiednią temperaturę, dobrą cyrkulację powietrza oraz staranne przygotowanie podłoża. Prowadzą obserwację roślin i szybko reagują na nieprawidłowości.

Cyklameny możemy uprawiać również w ogrodach. Należy wybierać takie gatunki, które poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych. Na uwagę zasługuje cyklamen purpurowy inaczej europejski, który występuje w Górach Kaczawskich i jest pod ścisłą ochroną gatunkową. W warunkach ogrodowych sprawdzi się cyklamen bluszczolistny, neapolitański i dyskowaty. - Warto ciągle podnosić swoje kwalifikacje, żeby być na bieżąco w zakresie swojej specjalizacji. Do każdej uprawianej w gospodarstwie rośliny należy podchodzić indywidualnie, bowiem rutyna często nie prowadzi do niczego dobrego - zaznacza mieszkanka Kalisza. Zarówno pani Paulina, jak i państwo Bucikiewiczowie bardzo chętnie biorą udział w różnych seminariach, szkoleniach czy kursach. - Nawet jeśli usłyszymy tylko jedno zdanie, które ułatwi nam pracę przy produkcji roślin ozdobnych, to uważam, że warto było przyjechać na takie szkolenie - podkreśla Maria Bucikiewicz.

Wiele osób podkreśla, że pani Paulina posiada wyjątkowy dar kontaktu z klientami. Bardzo chętnie dzieli się swoimi wiadomościami i spostrzeżeniami dotyczącymi danej rośliny, dzięki czemu cieszy się dużym zaufaniem nabywców. Uwielbia tworzyć przeróżne kompozycje, które przyciągają wzrok i pokazują piękno polecanych roślin. W sezonie ich dom i całe otoczenie jest żywą reklamą oferowanego asortymentu. Dużym wyróżnieniem dla gospodarstwa była nominacja po raz pierwszy w 2009 roku i po raz drugi w 2013 roku do ogólnokrajowego konkursu „Wzorowy Ogrodnik”, który odbywa się podczas Dni Ogrodnika w Gołuchowie. I właśnie takich kolejnych sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym im życzę. 

Dorota Piękna - Paterczyk, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu

Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież