Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

Pokaż światu swoje KGW!

Jeśli chcesz, aby historia Twojego koła
znalazła się w tym dziale - napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Koło Gospodyń Wiejskich w Pobórce Wielkiej powstało w 1958 r. Działało przez ponad 40 lat - do 20 maja 1999 r, wtedy nastąpiło zawieszenie działalności.

Do organizacji należały mieszkanki Pobórki Wielkiej i Pobórki Małej. Koło liczyło wtedy 56 członkiń. W latach 1982-1999 przewodniczącą koła była Jadwiga Fons. Jest ona autorką wiersza, który powstał z okazji 40-lecia tej organizacji. Stanowi on swoistą kronikę działalności KGW. To fragment tego wiersza:

 ,,My babskie zrzeszenie długo istniejemy .
Wkrótce Jubileusz świętować będziemy.
40 wiosenek to czas pełen treści,
 
Ale jeśli chodzi o nasz stan niewieści,
wszystkie się czujemy jak szesnastolatki,
czasem tylko wlezie coś tam pod łopatki.
I tak nasze Koło od lat już się kręci,
by choć trochę działać , pozostać w pamięci.
 
By i w przyszłych latach szczęściem się hulało
i by dla potomnych coś tam pozostało.
 

Po 8 latach przerwy, 5 marca, KGW wznowiło działalność. Początkowo liczyło 21 członkiń, a obecnie 31. Na przewodniczącą wybrano Emilię Koczorowską, a Jadwidze Fons nadano tytuł Honorowej Przewodniczącej Koła. Od 28 kwietnia 2010 roku funkcję przewodniczącej pełni Edyta Zdrenka. KGW corocznie odbywa zebrania sprawozdawcze, a co 4 lata zebrania sprawozdawczo - wyborcze. Działalność koła jest wszechstronna. Współpracuje z Radą Sołecką, Ochotniczą Strażą Pożarną i Komitetami Społecznymi działającymi na terenie sołectwa. Organizowane zebrania ogólne KGW pozwalają na wymianę doświadczeń. Wspólnie ustalają plan działania i organizują imprezy okolicznościowe dla mieszkańców wsi. Integracja kobiet następuje również na wspólnych wycieczkach plenerowych, wyjazdach do kina,operetki i kabaretu. - Organizujemy wieczorki taneczne i Sylwestra. Jesteśmy współorganizatorami biesiady sołeckiej oraz Regionalnego Święta Sadowników. Uczestniczymy w kursach kosmetycznych i kulinarnych. Brałyśmy udział w targach kulinarnych na terenie powiatu pilskiego i złotowskiego. Kultywując tradycje pokoleniowe, corocznie pleciemy wieniec dożynkowy i bierzemy udział w konkursie wieńców, z czego jesteśmy dumne. W ostatnich lat wieniec z Pobórki Wielkiej pierwsze miejsce zajmował aż 5 razy. Otrzymałyśmy certyfikat członkostwa w portalu moje KGW i zostałyśmy dołączone do grona organizacji, aktywnie kultywującej polską tradycję - podkreśla przewodnicząca. Członkinie KGW aktywnie uczestniczą w życiu wsi. Wykonały, między innymi prace porządkowe po remoncie Regionalnego Centrum Sadownictwa.

Przedstawicielki koła są też członkami Rady Sołeckiej, grupy Odnowy Wsi oraz komitetu organizacyjnego Regionalnego Święta Sadowników.

 

W 2016 roku zorganizowały po raz pierwszy warsztaty robienia ozdób świątecznych razem z dziećmi. Była to okazja do świetnej zabawy i wymiany umiejętności plastycznych. Członkinie koła w Pobórce Wielkiej są otwarte na nowe doświadczenia i lubią spędzać wspólnie czas.

 

"Na koniec muszę to powiedzieć, bo wszyscy winni o tym wiedzieć, że każda z nas - kobiet - jest wspaniała, bo to po prostu w naturze dostała" - podkreśla Edyta  Zdrenka, przewodnicząca KGW Pobórka Wielka

                                                                                       

 

 

Dodaj komentarzKod antyspamowy
Odśwież