Artykuł, przepis pochodzi z www.wiescidladomu.pl • Hotblog

Jak przygotować elastyczne ciasto na pierogi, by po ugotowaniu były one miękkie i bardzo smaczne?

Gotowane i smażone. Na słodko i pikantnie. Ruskie, z mięsem, grzybami i kapustą. Z wiśniami, truskawkami lub malinami. Serem pleśniowym, szpinakiem lub mieloną wołowiną. Możemy je podawać z sosami, posypane parmezanem lub sezamem. Właściwie możliwości jest tyle, ile jesteśmy w stanie sami wymyślić. Jednak nie sztuką jest je nafaszerować, ugotować i podać na stół, ale przygotować ciasto. Jeśli opanujemy sztukę jego robienia, to stoją przed nami nieograniczone możliwości. W mojej rodzinie bezapelacyjnie mistrzynią w robieniu pierogów jest moja siostra Beata. A trzeba przyznać, że w swoim życiu zrobiła ich już ładne kilkanaście tysięcy. Jeśli przyjeżdża do nas z Poznania, to wiadomo, że na obiad będą pierogi. Zaprosiłam ją więc do mojej Hotblog-owej kuchni, by podzieliła się z nami swoim sprawdzonym przepisem. - Przepis na to ciasto opiera się jedynie na czterech składnikach: mące, wodzie, oliwie i soli. Większą elastyczność ciasta uzyskamy wlewając do mąki gotującą wodę - podpowiada Beata Kowalska. 

A teraz wykonanie ciasta krok po kroku: W misce umieszczam 1 kg mąki, pół szklanki oliwy i 1,5 łyżeczki soli. Zagotowuję około 1 litr wody. Dolewam stopniowo gotującą wodę i mieszam drewnianą łyżką. Kiedy mąka z wodą połączą się w zwartą masę, odstawiam do przestudzenia. Po kilku minutach wyrabiam ciasto ręką. W efekcie otrzymuję miękkie, sprężyste i aksamitne ciasto. Jeżeli w trakcie wyrabiania klei się ono do ręki, dodaję odrobinę oliwy. Jeśli jest zbyt sypkie - dolewam gorącej wody, a jeśli zbyt luźne - dosypuję mąkę. Ciasto rozwałkowuję na ok. 3-milimetrowy płat, z którego wycinam kółka. Na każde kładę łyżeczką nadzienie. Zlepiam dokładnie boki, po czym wrzucam do osolonej, gotującej się wody. Gotuję klika minut. Wykładam łyżką cedzakową do miski z ciepłą wodą. Po 2-3 minutach wyciągam do odsączenia. Podaję według uznania - z sosami, bitą śmietaną, smażoną cebulką, owocami lub jogurtem. 

 

Podane ilości powinny wystarczyć do przygotowania około 50 sztuk pierogów. Przygotowanie ciasta pierogowego zajmuje około 20 minut.

 

 

Wszystkie składniki mieszam w misce drewnianą łyżką.
1
Po przestudzeniu ciasto wyrabiam ręką.
2
Rozwałkowuję je na 3-milimetrowy płat.
3
Wycinam z ciasta krążki - najlepiej przy użyciu szklanki.
4
Nakładam nadzienie (np. serowe).
5
Zlepiam dokładnie brzegi i gotuję kilka minut.
6
Pierogi podaję według uznania i smaku: z sosami, owocami lub smażoną cebulką.
7
Beata Kowalska - rodzinna mistrzyni w lepieniu pierogów.
8
Tagi:
Drukuj
Źródło: https://wiescidladomu.pl/hotblog/porady-kulinarne/334-przepis-na-aksamitne-ciasto-pierogowe?tmpl=component&print=1&layout=default