Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

Czerwiec jest miesiącem, w którym na straganach i w sklepach pojawiają się najbardziej wyczekiwane owoce sezonowe - truskawki. Zgodnie z raportem opublikowanym przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa truskawki są również najpopularniejszymi owocami jagodowymi uprawianymi w naszym kraju.

Truskawki są najczęściej spożywane na surowo lub jako dodatek do sałatek owocowych i deserów. Większość z nas pamięta najpyszniejsze danie dzieciństwa – truskawki z makaronem i odrobiną śmietany albo ryż z truskawkami i cynamonem. Truskawki są też doskonałe do przygotowania kompotów, soków i koktajli. W formie zagęszczonej stanowią ulubiony dodatek do lodów, dżemów, galaretek, syropów, cukierków i czekolad. Ze względu na niezwykle bogaty intensywny smak, zapach i kolor, ekstrakty truskawkowe stosuje się w tabletkach, lekach, batonach oraz koktajlach proteinowych i suplementach. Owoc ten znalazł również szerokie zastosowane w kosmetyce do produkcji kremów, olejków, szamponów płynów do mycia twarzy czy przemyśle perfumeryjnym.

 

Smaczne truskawkowe… liście

Truskawki to nie tylko aromatyczne słodkie owoce. Niewielu konsumentów wie, że roślina ta ma również jadalne... liście! Jeść je można na surowo, jak i po ugotowaniu. Sympatycy zielarstwa i ziołolecznictwa przygotują z nich bogaty w przeciwutleniacze napar doskonały także z dodatkiem dojrzałych owoców. Działa on przeciwbiegunkowo, łagodzi stany zapalne.

Jak kupować i przechowywać truskawki?

Wybierając truskawki kierujmy się przede wszystkim ich walorami organoleptycznymi. Ich struktura powinna być jędrna, bez nagnieceń, miąższ dobrze wybarwiony o przyjemnym swoistym aromacie.

Owoce nie powinny być zawilgocone, ponieważ wtedy taki surowiec będzie znacznie bardziej podatny na psucie. Truskawki nie powinny być pogniecione czy ubrudzone ziemią. Warto poprosić sprzedawcę, aby przy nas przesypał owoce do naszej łubianki - wówczas będą widoczne również owoce znajdujące się na spodzie koszyczka, które zwłaszcza w gorące dni mogą... spleśnieć.

Kupując truskawki dopytajmy o ich pochodzenie - wybierając te uprawiane lokalnie. Zakupione truskawki nie powinny stać w cieple dlatego przetrzymujmy je w lodówce, by spowolnić ich psucie. Aby przedłużyć ich świeżość można myjąc truskawki do wody, w której je płuczemy dodać kilka łyżek octu – nie wpłynie to negatywnie na ich smak, a kwaśne środowisko spowolni psucie się produktu. Dobrze odsączone można nieco dłużej przechować w lodówce.

 

Zimowe zapasy

Najbardziej znanym sposobem na przetwarzanie truskawek, oprócz przygotowania z nich kompotów i konfitur, jest ich mrożenie. Przygotowane mrożonek w pełni sezonu z najlepszych, najbardziej dojrzałych owoców sprawiają, że truskawki nie tracą swoich walorów odżywczych. Pamiętajmy, że zawartość opakowania musi być sypka. Gdy mrożonka tworzy jeden blok, znaczy to, że była niewłaściwie przechowywana - w pewnym momencie rozmroziła się i ponownie zamarzła.

Innym sposobem na cieszenie się pysznymi truskawkami w okresie zimowym jest ich liofilizacja - jest to proces polegający na pozbawieniu produktu zawartej w nim naturalnie wody, prowadzony w bardzo niskiej temperaturze. Technologia ta zachowuje większość składników odżywczych i smakowych świeżego produktu, w tym także oryginalny kolor, a dodatkowo nadaje mu atrakcyjną chrupkość. Liofilizowane truskawki są doskonałą przekąska, która stanowi zdrową alternatywę dla słodyczy.

Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież