Artykuł, przepis pochodzi z www.wiescidladomu.pl • Hotblog
Justyna Biernacka na tle różnych ozdób

Justyna Biernacka z Rozdrażewa prowadzi rodzinną kwiaciarnię. - Ja mam pomysły, ale do ich realizacji potrzebuję więcej rąk. Dużo pomaga mi mąż. Robię mu na przykład wzór na sklejce, a on wycina. Ozdoby z masy solnej robią córki, które mają bardzo dużo ciekawych pomysłów. Teraz w okresie przedświątecznym ozdabiam bombki różnymi dodatkami. Słoma, len, koronki ciekawie wyglądają na moich rękodziełach. Jest to bardzo czasochłonne, ale przynosi mi satysfakcję! - podkreśla.

 

Magiczna kwiaciarnia Justyny!

Przed nami najpiękniejsze Święta Bożego Narodzenia. Kochamy je ze względu na rodzinną atmosferę, niepowtarzalny klimat, zapach choinki i pieczonych pierników oraz magiczną aurę, która im towarzyszy. Taki magiczny klimat „poczułam” wchodząc do „królestwa” Justyny Biernackiej, która w Rozdrażewie (powiat krotoszyński) prowadzi kwiaciarnię "Wiktoria". Dzisiejsza nasza bohaterka ma wszechstronne zainteresowania i talent, który pozwala jej realizować się na szerokiej płaszczyźnie życia. Oprócz tego że prowadzi kwiaciarnię, ma duży ogród, z którego rośliny wykorzystuje jako dodatki do tworzonych bukietów, ubiera sale i kościoły na uroczystości rodzinne, robi wspaniałe rękodzieła, urządza gabinety i mieszkania, daje „drugie życie” starym meblom. Jest wykładowcą w szkole, prowadzi warsztaty, podczas których uczy sztuki dekupażu, aktywnie działa w radzie rodziców w szkole swojej córki, a w wolnych chwilach śpiewa.

Skąd więc pomysł na założenie kwiaciarni?

Nie ukrywam, że było to trochę ryzykowne. Otworzyłam kwiaciarnię w małej miejscowości, w której od 20 lat już jedna funkcjonowała. Jednak chciałam robić to, co kocham, co mi przynosi satysfakcję.

- Od dziecka miałam zdolności artystyczne. Lubiłam malować i wychodziło mi to dobrze. A kwiatami interesowałam się od zawsze. Będąc jeszcze laikiem w tej dziedzinie znałam wiele roślin. A ponieważ jestem absolwentką Liceum Ekonomicznego w Koźminie Wielkopolskim o profilu rolniczym, musiałam poszerzyć wiedzę z zakresu kwiaciarstwa. Dlatego najpierw ukończyłam kurs florystyczny, a następnie Prywatną Szkołę Florystyczną - opowiada Justyna.

Dodaje, że lubi rozmawiać z klientami, ponieważ uważa, że w zawodzie florysty trzeba być po części psychologiem. Różne osoby przychodzą do kwiaciarni. Są osoby bardzo konkretne, ale są też niezdecydowane, które szukają czegoś, ale  nie wiedzą jeszcze czego. - Rozmowa powoduje, że dowiaduję się więcej na temat oczekiwań w kwestii bukietu czy prezentu. Jeśli ktoś ma wątpliwości, podpowiem i zawsze coś wspólnie zadecydujemy. Bardzo często takie osoby wracają i mówią, że wybór prezentu był bardzo dobry. Nie ukrywam, że jest to miłe! - podkreśla. Zaznacza, że zwraca bardzo dużą uwagę na wystrój okna w kwiaciarni. Tu liczy się każdy szczegół i detal. Nie lubi przesady i chaosu. - Dobrze zrobiona witryna daje bardzo dużo. Przyciąga klienta i jednocześnie coś podpowiada. Mam na przykład takie panie, które jeżdżą do pracy z Poznania do Krotoszyna i specjalnie przejeżdżają przez Rozdrażew, aby, jak mówią - obejrzeć okno i  „nacieszyć oko”. Jest to dla mnie komplement! - opowiada Justyna Biernacka. W jej kwiaciarni powstają cuda, cudeńka.


 

Wykonane i przyozdobione własnoręcznie bombki, dekoracje z masy solnej, świąteczne wianki, ciekawe grawery, kolorowe donice, ramki oblane gipsem, ozdobne deski do krojenia czy chlebaki - oczarują każdą osobę wchodzącą do jej „królestwa”. - Prowadzimy taką rodzinną firmę. Ja mam pomysły, ale do ich realizacji potrzebuję więcej rąk. Dużo pomaga mi mąż. Robię mu na przykład wzór na sklejce, a on wycina. Ozdoby z masy solnej robią córki, które mają bardzo dużo ciekawych pomysłów. Teraz w okresie przedświątecznym ozdabiam bombki różnymi dodatkami. Słoma, len, koronki ciekawie wyglądają na moich rękodziełach. Jest to bardzo czasochłonne, ale przynosi mi satysfakcję! - podkreśla. Opowiada, że każdego roku stara się coś innowacyjnego wprowadzać w swojej kwiaciarni. - W ubiegłym roku w okresie przedświątecznym częstowaliśmy naszych gości domowymi piernikami. Wiele osób było pozytywnie zaskoczonych tym pomysłem. Był to taki miły akcent świąteczny. Lubię zapalać świece czy kadzidełka. To wszystko ociepla wnętrze kwiaciarni - twierdzi mieszkanka Rozdrażewa. W to, co robi, wkłada duszę, ponieważ uważa, że zawsze trzeba robić tak, jakby daną rzecz robiło się dla siebie.

Święta Bożego Narodzenia kojarzą się z choinką. W związku z tym rynek ogrodniczy proponuje choinki sztuczne i naturalne. Wszystko zależy, jaki gatunek drzewka iglastego wybierzemy. Gdy przyniesiemy do domu świeżą, pachnącą żywicą choinkę, od razu w całym domu robi się świątecznie. Najczęściej decydujemy się na świerki pospolite, świerki kłujące lub świerki serbskie o wąskim  pokroju. Można zdecydować się na jodłę kaukaską, która ma sztywne, długie i błyszczące igły. Po roztarciu wydzielają owocowo-cytrusowy zapach i są niekłujące.

Polecić można również sosny. Ich ciemnozielone, długie igły nie opadają, ale mają wiotkie gałązki. Co poleca pani Justyna?  - Ciekawie wyglądają dekoracje ze srebrnego świerku Nobiles, który pięknie zasusza się, a igły nie opadają. Po odpowiednich zabiegach można go wykorzystać w następnym roku - wyjaśnia. A co zrobić, aby przedłużyć „życie” ciętego drzewka? Warto na spodzie pnia zrobić nacięcie i wstawić do wiadra z wodą na głębokość co najmniej 10 cm. Należy pamiętać o ciągłym dolewaniu wody i spryskiwaniu całej rośliny. Nie stawiajmy drzewka przy źródłach ciepła typu kominki, kaloryfery, bo szybko stracą igły i zaczną żółknąć.

A jaki kolor będzie dominował podczas tegorocznych świąt? - Mamy rok miedzi, ale jest to kolor, który na pewno wszędzie się nie przyjmie. Biel i czerwień to kolory najbardziej popularne i one na pewno będą królowały - mówi. Pani Justyna jest osobą nowoczesną, energiczną z ogromną ilością pomysłów. - W ubiegłym roku za namową córki założyłam stronę internetową na facebooku, gdzie pokazuję wykonane przez siebie prace, zapraszam do udziału w różnych konkursach. Myślę, że był to dobry pomysł, ponieważ tą drogą wiele osób obserwuje moje poczynania. A jednocześnie mogę wyjść do większej ilości osób - opowiada.

Kończąc naszą rozmowę zadaję pani Justynie pytanie, czego mogę jej życzyć z okazji Świąt Bożego Narodzenia. - Marzeniem każdej osoby artystycznie uzdolnionej jest pokazanie swoich prac w jak najszerszych kręgach. Staram się więc wyjeżdżać na różne jarmarki, targi, gdzie mogę zaprezentować swoje rękodzieła. Tak po cichutku marzę, aby zostać zauważoną nie tylko lokalnie ale jeszcze dalej! - mówi. Tego jej życzę.

Dorota Piękna-Paterczyk

 

 

Drukuj
Źródło: https://wiescidladomu.pl/wiejskie-zycie/sylwetki/481-swiateczna-magiczna-kwiaciarnia?tmpl=component&print=1&layout=default