Artykuł, przepis pochodzi z www.wiescidladomu.pl • Hotblog
Tłuszcz decyduje o nawilżaniu

Nawilżanie jest podstawą pielęgnacji każdej skóry. Potrzebuje jej nie tylko cera sucha i odwodniona, ale także ta tłusta i normalna. I zwykle o tym pamiętamy. Częściej zdarza nam się jednak zapomnieć, iż nawadniania potrzebuje całe ciało.

Odpowiednie nawilżanie pomaga złagodzić oznaki starzenia, zredukować zmarszczki i poprawić koloryt twarzy. W miarę upływu lat, zwykle około 30. roku życia - zaczyna ona tracić swoją naturalną wilgotność. Nie mamy wpływu na biegnący czas, który - czy chcemy tego, czy nie - oddziałuje na naszą urodę. Możliwa jest jednak, a nawet wskazana, codzienna dbałość o cerę i to nawet wtedy, gdy się ma około dwudziestu lat. Wtedy jednak tak młode dziewczęta muszą sięgać po kosmetyki dostosowane do swojego wieku. Tymczasem błędem wielu nastolatek jest używanie kremów mamy, które mogą zawierać zbyt silne składniki, niepotrzebne młodej skórze.

Potrzebujemy wody. Jej niedostatek w skórze i brak odpowiedniego natłuszczania prowadzą stopniowo do zachwiania równowagi wodno-lipidowej. Jeżeli nie dostarczymy skórze dostatecznej ilości wody, znacznie wpłynie to na pogorszenie jej kondycji: stanie się szorstka i mało elastyczna. Ponadto odwodnienie skóry przyśpiesza powstawanie zmarszczek. Można opóźnić te nieuniknione procesy, stosując się do pewnych zasad. O odpowiednim nawilżeniu ciała w istotny sposób decyduje także tłuszcz. Powierzchnię naskórka pokrywa tzw. ochronny płaszcz lipidowy, który stanowi naturalną barierę przed parowaniem wody z głębi ciała. Dlatego powinien być on dość gruby i szczelny. Bardzo ważne jest również picie półtora litra wody dziennie. Jeżeli dostarczymy organizmowi wodę z zewnątrz i utworzymy lipidowy płaszcz ochronny, chroniący przed jej wyparowaniem, nasza skóra będzie bardziej elastyczna i gładka.

Skóra twarzy wymaga specjalnej pielęgnacji, ponieważ jest cieńsza i znacznie bardziej wrażliwa niż reszta ciała.

Zwykle też pamiętamy, by stosować na niej kosmetyki. Skład niektórych z nich różni się od składu innych kremów pielęgnacyjnych, przeznaczonych do innych partii ciała. Musimy o tym pamiętać, bo one potrzebują nawilżania w nie mniejszym stopniu niż twarz, ale wówczas używamy odpowiednich kosmetyków. W czasie wakacji, podczas opalania, nie można zapominać o nawilżaniu. Stosujemy nie tylko balsamów i kremów do opalania, ale również mocno nawilżających produktów po kąpielach słonecznych. Właściwa pielęgnacja skóry polega także na odpowiednim doborze kosmetyków. Przy wyborze kremu czy balsamu nawilżającego należy wziąć pod uwagę typ cery i swój wiek.


Czy wiesz, że...

płaszcz lipidowy pokrywający powierzchnię naskórka chroni warstwę rogową przed utratą wilgotności. Składa się z: naturalnego sebum, potu, łoju.

Justyna Napieraj
Tagi:
Drukuj
Źródło: https://wiescidladomu.pl/zadbaj-o-siebie/uroda/240-tluszcz-decyduje-o-nawilzaniu?tmpl=component&print=1&layout=default