Artykuł, przepis pochodzi z www.wiescidladomu.pl • Hotblog

Majonez jest najbardziej znanym na świecie sosem, stosowanym powszechnie jako dodatek do wielu potraw. Jego charakterystyczny, lekko kwaskowy smak i aksamitna konsystencja sprawiają, że świetnie pasuje do sałatek, jajek na twardo, ryb, mięs czy kanapek.

Klasyczną potrawą z majonezem w kuchni polskiej są jajka z majonezem i sałatka jarzynowa, bez których trudno wyobrazić sobie święta i rodzinne imprezy. Majonez stanowi nie tylko bazę do dań na słono czy słodko. Dzięki dodaniu go do masy na omlet lub jajecznicę - obie te potrawy będą idealnie wilgotne i puszyste.

Majonez to podstawa wielu zimnych sosów. Do klasyków należy sos czosnkowy, chrzanowy, tysiąca wysp czy tatarski. Z kolei użycie majonezu jako marynaty do mięsa pozwala mu zachować soczystość i delikatność.

Jednym z tradycyjnych sposobów na użycie majonezu jest wykorzystanie go do dekoracji. Szprycowane różyczki to klasyczna ozdoba jaj na twardo i przystawek z mięs, zalewanych najczęściej galaretą.

Statystyczny Polak zjada średnio 1,5 kilograma majonezu rocznie.

Według badań GfK Polonia, majonez obecny jest w 9 na 10 polskich domach, a w okresie przedświątecznym jego sprzedaż wzrasta aż pięciokrotnie. Szczyt „majonezowego szaleństwa” przypada na Wielki Piątek i Wielką Sobotę, co chyba nikogo nie dziwi - nie wyobrażamy sobie bowiem świąt Wielkiej Nocy bez jajek na twardo z majonezem czy też sałatki polskiej w różnych, w zależności od regionu, odmianach.

Z łatwością możemy go przygotować w domu - będzie o niebo lepszy od tego ze sklepu.

Domowy majonez zrobimy wykorzystując zaledwie cztery składniki: olej, żółtka jajek oraz ocet lub sok z cytryny i musztarda. Istnieje też wersja wegańska - wystarczy jajka zastąpić aquafabą, czyli płynem pozostającym po gotowaniu ciecierzycy i innych strączków.

Bardzo ważne!

- Wszystkie składniki potrzebne do wykonania majonezu powinny mieć tę samą temperaturę, około 20 stopni, dlatego ustawiam je wszystkie w jednym miejscu (np. na stole w kuchni) na około 2 godziny.

- Jeśli używamy całych jajek – nasz majonez będzie jaśniejszy i bardziej puszysty.

- Dodając musztardę w ostrzejszych smakach – zrezygnujmy z dodania octu lub soku z cytryny – nie będzie wówczas majonez tak ostry w smaku. Jeśli sięgniemy po musztardę miodową – pomińmy dodanie cukru.

- Aby majonez miał bardziej intensywny kolor możemy dodać szczyptę kurkumy.

- Jeśli zaś do gotowego majonezu dodamy łyżkę wrzątku - będzie bardziej szklisty i aksamitny (po schłodzeniu w lodówce zgęstnieje).

- Możemy przygotować majonezy smakowe – np. dodatek tartego czosnku sprawi, że uzyskamy ostry majonez.

- Nie wyrzucajmy zwarzonego majonezu! Dodajemy pół łyżeczki wrzątku i zaczynamy go ponownie ucierać. Po chwili dodajmy jeszcze odrobinę wrzątku.. aż do zgęstnienia masy. Drugi sposób to… zaczęcie wszystkiego od nowa. W efekcie otrzymamy więcej majonezu, niż chcieliśmy, ale nic się nie zmarnuje. Po kolei… do nowego naczynia dajemy te same składniki co wcześniej i zaczynamy powoli wlewać olej. Po wlaniu około 1/4 szklanki oleju zaczynamy wlewać zwarzoną masę. Ostatecznie powinien wyjść nam pyszny, domowy majonez.

Marynata do mięs

Majonez mieszam z przyprawami, musztardą, miodem, ketchupem, sokiem z cytryny i posiekaną cebulą. Tak przygotowaną marynatę używam do pałek lub piersi z kurczaka – wtedy wystarczy marynować mięso przez 1-2 godziny. Jeśli używam majonezowej marynaty do wieprzowiny - mięso pozostawiam w niej na 3-4 godziny.

 

 

Drukuj
Źródło: https://wiescidladomu.pl/hotblog/porady-kulinarne/775-majonez-w-kuchni?tmpl=component&print=1&layout=default