Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

logo Hotblog
tablica

Gdy szukamy sposobu na modne i interesujące wnętrze, zwykle chcemy urozmaicić jedną ze ścian. Zastanawiamy się, czy wybrać dekoracyjny kamień lub tapetę. Inną ciekawą alternatywą są farby tablicowe i magnetyczne.

Właściwości farb

Farba tablicowa swoją dużą popularność zyskała stosunkowo niedawno. Jest to farba akrylowa, wodorozcieńczalna i wodoodporna. Pomalowaną nią ścianę możemy zatem dowolnie zmywać, jak szkolną tablicę. Występuje w licznej gamie kolorystycznej, zatem nie obawiajmy się, że czarna ściana zbyt mocno przytłoczy wnętrze. Zamiast zdecydowanej czerni możemy wybrać szarość lub grafit, a także fiolet lub chociażby kolor pomarańczowy. Według Pantone (amerykańskiej firmy, która opracowała system identyfikacji kolorów) najmodniejszą barwą tego sezonu jest kolor o kilka tonów jaśniejszy od odcienia, jaki ma czerwone wino. Ta elegancka barwa, z pewnością, wpasuje się w aranżację niejednego salonu. Przed malowaniem przygotujmy dobrze podłoże. Przede wszystkim musi ono być czyste, odtłuszczone oraz zmatowione. Do malowania najlepiej użyć szerokiego wałka, wówczas powierzchnia będzie gładsza i bardziej estetyczna. W celu uzyskania jednolitej, głębokiej barwy, tak jak w przypadku zwykłego malowania, pokryjmy ścianę dwu lub trzykrotnie. Niestety, produkt nie należy do tanich. Bardzo ciekawą kolorystyką i świetną jakością może się pochwalić firma Benjamin Moore. Cena za puszkę farby to około 130 zł w przypadku kolorów jasnych i ciemnych oraz około 100 zł za barwę czarną. W puszce jest tylko 0,95 litra farby, które wystarcza na pokrycie około 10m².

Farba magnetyczna różni się od swojej poprzedniczki tym, że w swym składzie posiada drobne cząstki żelaza. To one sprawiają, że do pomalowanej już ściany możemy przyczepić za pomocą magnesu przeróżne zapiski i notatki. Ten rodzaj farby idealnie sprawdzi się w pokoju nastolatka. Niestety, w jej przypadku nie posiadamy dużej gamy kolorystycznej, bowiem występuje wyłącznie grafitowa. Możemy jednak standardowo pomalować nią powierzchnię, a później jeszcze pokryć ją farbą tablicową o pożądanym przez nas kolorze. Farba ta również ma podłoże akrylowe. Na jej korzyść przemawia fakt, że nie posiada ołowiu, ani innych szkodliwych substancji lotnych. Przed malowaniem musimy ją dobrze wymieszać, ponieważ drobinki żelaza osiadają na dnie puszki. Jest również przez to trudniejsza w aplikacji. W celu uzyskania odpowiedniej przyczepności, producenci zalecają nałożenie trzech warstw farby. Na rynku możemy znaleźć produkty firmy Flugger, Novodomo, Primacol Unicell lub Rust - Oleum. Ceny bardzo zróżnicowane: około 100 zł za farbę Flugger’a (za 0,38l), około 90 zł za Novodomo (tu pojemność już większa 0,75l). Produkt firmy Primacol o tej samej objętości kosztuje bardzo podobnie około 80 zł. Rust - Oleum, oceniana bardzo dobrze przez internautów kosztuje około 100 zł. Za to mamy również puszkę 750 militrów.

Aby móc pisać kredą po tak przyczepnej powierzchni musimy jeszcze pomalowaną ścianę pokryć warstwą farby tablicowej.

Jeśli obawiamy się mocnego koloru na ścianie, możemy wypróbować tapetę magnetyczną, którą następnie możemy pomalować farbą tablicową. Ten rodzaj tapety wykonany jest z włókna szklanego. Posiada warstwę metaliczną, która charakteryzuje się silną magnetyczną przyczepnością. Jest również elastyczna. Bez trudu pokryjemy nierówną ścianę lub taką, która jest po łuku. Jeśli nie chcemy malować całej ściany, możemy ją przyciąć i dopasować na przykład do wymiarów drzwi do kuchennej spiżarni. Następnie pomalować farbą tablicową. Na rynku są również dostępne już pomalowane tapety magnetyczne. Jedynym ich minusem jest cena. Za rolkę długości 265 i szerokości 63,5 centymetrów musimy zapłacić aż 240 zł.

Gdzie i jak, czyli pomysły na wykorzystanie farb

Ciekawym sposobem wykorzystania farby jest pokrycie blatu dziecięcego stolika lub pomalowanie tylko samych podkładek na stół. Niemniej interesująco będą prezentowały się tak przygotowane doniczki na zioła lub kwiaty. Pomalować można segregatory, drewniane pojemniki, gruby karton, który następnie można pociąć i za pomocą taśmy przykleić do na przykład do słoików. Bardzo modny jest wnętrzarski eklektyzm i łączenie mebli, które nie stanowią kompletu, tylko zbieraninę. Front jednej z szafek również może zostać odnowiony w ten ciekawy sposób lub krzesło, które zyska oryginalny wygląd.

Dla dzieci pisanie kredą po ścianie wciąż jest niezwykle atrakcyjnym sposobem spędzenia czasu. Starsze dziecko może uczyć młodsze pisania lub rozpisać punkty za poszczególne zadania. Ściana pomalowana kredą może pełnić również funkcję planszy do gry. Możliwości są tak naprawdę nieograniczone, ponieważ za pomocą zwilżonej gąbki łatwo usunąć efekty długich zabaw.

Magdalena Korniłowicz

 

Dodaj komentarzKod antyspamowy
Odśwież