Dla większości z nas to wyłącznie owoce deserowe. Jednak coraz więcej osób przekonuje się, że winogrona są ważnym składnikiem zarówno pikantnych przystawek, jak i dań głównych.
Winogrono to pyszny owoc nie tylko na rodzinne śniadania, ale też obiady i podwieczorki. Zarówno czerwone, jak i zielone zawierają dużo potasu, fosforu, wapnia, magnezu, chloru, cynku i miedzi. Jedząc je pamiętajmy, że podwyższają poziom dobrego cholesterolu i zapobiegają miażdżycy, wzmacniają układ odpornościowy organizmu. Zawarta w nich witamina A korzystnie wpływa na wzrok, a witaminy B2 i PP łagodzą stres i poprawiają koncentrację. Mają działanie przeciwrakowe dzięki resweratrolowi, który jest zawarty w ich skórce. Winogrono jest szczególnie polecane kobietom w okresie menopauzy, ponieważ zawiera bor - pierwiastek, który normuje poziom estrogenów we krwi. Jednak ich częstego jedzenia powinny unikać osoby z cukrzycą, ponieważ aż prawie 20% składu winogrona to naturalny cukier.
Winogrona w kuchni wykorzystywane są w całości, nawet ich liście. Można je kupić w sklepach z żywnością z całego świata lub samemu ukisić. Na co dzień w kuchni wykorzystujemy też suszone owoce, czyli rodzynki. Pasują do farszu, sałatek i słodkich deserów.