Jagody - niebieskie owoce lata, słodkie, bardzo aromatyczne i charakterystyczne.
Czarne jagody, nazywane w niektórych regionach Polski borówkami lub czernicami należą do owoców, które zbiera się jedynie w naturalnym środowisku. Nie uprawia się ich, bo poza lasem nie urosną i nie będą owocować. Smaku czarnych jagód nie da się porównać z niczym innym. Są słodkie i bardzo aromatyczne.
Jagody są jednym z najbogatszych źródeł antyoksydantów. Bardzo dobrze wpływają na pamięć i zdolność uczenia się. Zalecane są dla wszystkich, są bardzo smaczne i do tego zdrowe. Skutecznie hamują biegunki, stosuje się je przy zatruciach pokarmowych, łagodzą bóle brzucha i nudności. Obniżają także poziom cholesterolu i zmniejszają stężenie cukru we krwi u osób z cukrzycą.
Zrywając jagody trzeba uważać, żeby się nie pogniotły i wsypywać najlepiej do płytkiego naczynia. Owoce przeznaczone na przetwory - soki, galaretki, konfitury, najlepiej przetwarzać szybko - jagody nie należą do niezbyt trwałych owoców. Można je też przez 1-2 dni przechowywać w lodówce albo zamrozić. Jagody można również suszyć. Wysuszone powinny być twarde, ale elastyczne i zachować czarną barwę.
Mycie jagód jest niezbędne!
Obojętnie, jak jagody będą wykorzystywane, przed użyciem koniecznie trzeba je dokładnie umyć. Mogą być bowiem źródłem zakażenia bąblownicą, groźną chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez bąblowca - tasiemca wieńcogłowego. Larwy bąblowca najczęściej roznoszone są przez lisy.
Przygotowanie napoju jagodowego to świetny sposób na zachowanie smaków lata na zimę.
Sok z jagód to właśnie taka propozycja. Do jego przygotowania potrzebujemy: dwa litry jagód, dwie szklanki cukru i litr wody. Jagody dokładnie myjemy i przebieramy, usuwając suche i popsute owoce. W szerokim garnku gotujemy wodę z cukrem, wrzucamy jagody i podgrzewamy na małym gazie godzinę, aż owoce się rozpadną. Gorący wywar przecedzamy przez sito, wyciskamy resztki owoców, a sok wlewamy do butelek. Pasteryzujemy pół godziny w temp. 80 stopni C.