Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

Czas pomyśleć, jak udekorować nasz stół na niedzielne śniadanie czy świąteczny obiad. Co zrobić, by wyglądał on pięknie i dostojnie?

Nie trzeba być florystą, by wykonać piękną kompozycję kwiatową. Wystarczy kilka hiacyntów lub bukiet tulipanów, by stół wyglądał niezwykle efektownie. Elementy potrzebne do przygotowania pięknej dekoracji mamy w zasięgu ręki, zwłaszcza mieszkając na wsi. W dekoracjach coraz częściej stawiamy na naturę. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. W naszych aranżacjach warto wykorzystać też starocie zalegające na naszych strychach i piwnicach - butelki, stoliki, szuflady, czy skrzyneczki.

Obrus

Dekorowanie wielkanocnego stołu należy zacząć już od wyboru odpowiedniego nakrycia. Obrus, na którym postawimy zastawę i postawimy świąteczne potrawy, niekoniecznie musi być biały. Może zawierać wiosenne elementy, takie jak kwiaty czy wstążeczki w żółtym, zielonym czy różowym kolorze. Zarówno kremowy, jak i biały obrus z delikatnymi haftami będzie stylowo prezentował się na stole. Mało tego - jeśli mamy piękny stary stół odziedziczony po babci, możemy zrezygnować z obrusu na rzecz wyeksponowania pięknego drewnianego blatu.

Zastawa

Kolejną ważną rzeczą jeśli chodzi o wielkanocne ozdoby, jest zastawa stołowa. Na pewno uda nam się znaleźć coś, co będzie nawiązywało do wielkanocnego klimatu! Szklanki, kieliszki czy wazony z kolorowego szkła również ciekawie wkomponują się w wiosenną atmosferę budowaną w naszej jadalni. Jeśli mamy obrus w jednym kolorze, to uważamy, że zastawa pojawiająca się na stole nie musi być nowoczesną, ale na przykład odziedziczona po babci, z jakimś ozdobnym elementem. Poza tym dobrym pomysłem jest mieszanie kolorystyczne - mniejszy talerz może być w innym kolorze niż ten większy. Nie jest powiedziane, że wszystko musi być z jednego zestawu. Możemy łączyć zarówno kolory, jak i kształty. Zaczyna się u nas pojawiać moda na tzw. podtalerze, ale póki co są one bardziej zarezerwowane na przyjęcia weselne.

Żywe kwiaty

Ozdoby wielkanocne w postaci żywych kwiatów - żonkili i tulipanów - to rzecz o której nie można zapomnieć. Przemienią nasz stół w wiosenny ogród, a jedzenie przy kolorowych kwiatach to sama przyjemność. Do ich ekspozycji możemy wykorzystać nie tylko szklane dzbany, ale też butelki, czy słoiki. W naczyniach ozdobionych delikatną wstążeczką kwiaty będą wyglądać wyjątkowo lekko i świeżo. Proponujemy w kompozycjach wykorzystywać również rośliny cebulowe, zwłaszcza pachnące hiacynty, które po przekwitnięciu możemy wkopać do ogródka. W tej chwili ich zakup nie wiąże się z wielkim wydatkiem, bo jedna doniczka kosztuje około 3 zł, a kwitnąca cebulka jest piękną ozdobą nie tylko stołu, ale też mieszkania. Tym bardziej jeśli wyeksponujemy ją w jakimś szkle. Uważamy, że żywe kwiaty na świątecznym stole to podstawa. One robią tzw. „dobrą robotę” i jeśli ktoś nie ma innego pomysłu - one w zupełności wystarczą.

Świeczki

Kształt i kolor świeczki stanowczo musimy dobrać do reszty dekoracji. Oprócz świec takich jak baranek, kurka, zajączek czy jajko wielkanocne, często na wielkanocnym stole pojawiają się świece w prostej formie, ale kolorystycznie wkomponowane w świąteczny klimat.

Pióra

Wielkanocnej dekoracji nadadzą one lekkości i zwiewności. Z powodzeniem można je wkomponować w gałązki włożone do wazonu, które lada moment nam zakwitną.

Kolorystyka

Dekoracje wielkanocne w tym sezonie łączy się najczęściej z subtelnymi, pastelowymi barwami: miętą, żółcią, różem, błękitem czy lawendowym fioletem. Po zimie jesteśmy spragnieni jasności i kolorów - chcemy odświeżenia i ożywienia.

Mech

Jednym z największych hitów wielkanocnych jest mech. Urokliwy, zielony i miękki, może wypełniać szklane naczynia, tworząc w ten sposób podstawę dla stylowych stroików. Mchem można również ozdabiać wianki, a także wypełniać nim transparentne latarenki i lampiony. Przypominamy, że nie można go zabierać z lasu, ale bez problemu kupimy go w kwiaciarni.

Ozdoby

Te należy dopasować do ogólnego wystroju naszego pomieszczenia. Jeśli nasz pokój urządzony jest w prostym stylu możemy inspirować się naturalnymi dodatkami, jak mech, gałązki drzew, jajka w naturalnych kolorach, sznurek jutowy czy drewniane krążki. Jest to łatwy i tani sposób na wykonanie stylowych dekoracji. Ważne jest, by nie wprowadzać zbyt wielu kolorów, które mogę źle ze sobą współgrać. Jeśli jednak nasze mieszkanie jest zaaranżowane bardziej elegancko możemy wprowadzić do wystroju więcej barw. Wówczas postawmy na elementy w kolorze srebra, bieli oraz jednego głównego, np. różu lub błękitu. Akcentem kolorystycznym może być świeca lub serwetka. Pięknie wyglądać będą też porcelanowe, matowe figurki, np. zajęcy. Całość można połączyć na przykład ze srebrem, co nada naszej dekoracji elegancji.

Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież