Zanosi się upalne lato - mówią jedni, a drudzy prorokują: wakacje w tym roku będą deszczowe. Te przepowiednie doskonale znamy i... wiemy swoje. Dlatego już dzisiaj przygotujmy się zarówno na słoneczne, jak i pochmurne dni.
Słońce jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Gdyby go nam nagle zabrakło, bylibyśmy przygnębieni, smutni, co niektórzy łatwiej popadliby w depresję, a inni - byliby bardziej podatni na choroby. Ponadto słońce pobudza wydzielanie wielu hormonów i umożliwia syntezę witaminy D, odpowiedzialnej za mocne kości i zdrowe zęby. Jej niedobór powoduje rozwój krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych, słabość w mięśniach oraz występowanie kurczy.
Z kolei ciepłe i słoneczne dni wpływają dużo lepiej na naszą psychikę oraz samopoczucie, bo naturalne światło ma działanie przeciwdepresyjne. Podstawową korzyścią wynikającą z narażania się na ekspozycję słoneczną jest opalenizna, która powoduje, że czujemy się bardziej atrakcyjni. Ale słońce, o czym warto pamiętać, wywołuje też niekorzystne efekty, a najważniejsze z nich to przedwczesne starzenie się skóry i oczu.
Bezpośrednio po długotrwałej ekspozycji na skórze może wystąpić ostry odczyn, czyli oparzenie, które pojawia się na obszarze skóry poddanej bezpośredniemu działaniu światła. Polega na wystąpieniu rumienia (zaczerwienienia), który jest najczęściej widocznym objawem uszkodzenia skóry. Tak naprawdę w miejscu poparzonym tworzy się stan zapalny powstały w następstwie uszkodzenia komórek naskórka. Często towarzyszy temu uczucie pieczenia.
Czasami pojawiają się również pęcherze. Następstwem oparzenia słonecznego może być bliznowacenie lub - częściej - powstanie trwałych zmian barwnikowych, np. piegów lub innych ciemnych plam czy odbarwień, których czasami bardzo trudno się pozbyć. Najczęściej jednak niewielki rumień nie pozostawia żadnych trwałych śladów na powierzchni skóry. Wielu specjalistów jednak uważa, że każdy epizod rumienia w dzieciństwie i wczesnej młodości zwiększa ryzyko odległego zachorowania na nowotwory skóry w wieku dojrzałym.
Trzeba pamiętać, że nawet gdy latem nie ma słońca, a dni są pochmurne, występuje promieniowanie UV, zwłaszcza to o zakresie UVA. Dlatego wychodząc na dwór, powinniśmy również wtedy zabezpieczać się przed nim, stosując dostępne kremy z filtrami.
Czy wiesz...
co oznaczają skróty:
- SPF - filtr ochronny przed promieniowaniem słonecznym, im wyższy, tym oc hrona jest wyższa.
- UV - promieniowanie ultrafioletowe, dzielimy na:
- UVB - ma krótszy zakres i jest to tzw. promieniowanie rumieniotwórcze
- UVA - o dłuższym zakresie, nie chroni przed nim nawet szkło.