Wieprzowina jest najczęściej spożywanym mięsem w naszym kraju. W ubiegłym roku statystyczny Polak skonsumował 42,2 kg tego mięsa. Jednak w ogólnej puli zjadanego mięsa, udział wieprzowiny z roku na rok maleje.
- Może wpływ na to ma pogląd, że mięso wieprzowe tzw. czerwone mięso to cholesterol. Cholesterol nie jest trucizną, którą zjadamy wraz z pokarmem. Jest podstawowym składnikiem struktury wszystkich komórek organizmu i jest niezbędny w procesie przemiany materii. Ma też wiele innych znaczących funkcji. Choćby jest bardzo ważny do rozwoju mózgu noworodków - tłumaczy Alicja Nowak, specjalistka z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Zmiana sposobu odżywiania Polaków związana ze wzrostem świadomości wpływu żywienia na zdrowie spowodowała, że producenci wprowadzili nowe sposoby produkcji i przetwórstwa żywności. Konsument może kupić wieprzowinę wysokiej jakości, o niższej zawartości tłuszczu i porównywalnej wartości odżywczej z wołowiną.
W sklepach jest już mięso pochodzące od świń tuczonych zgodnie z systemem PQS.
System PQS pozwala uzyskać chude mięso wieprzowe o małej zawartości tłuszczu, ale przy zachowaniu przydatności kulinarnej, przetwórczej, trwałości i oczywiście smaku, który dla konsumenta jest bardzo ważny. W tym systemie wszystko jest ze sobą powiązane - produkcja pierwotna, czyli hodowla i chów trzody, obrót przed ubojowy oraz przetwórstwo. Na każdym etapie muszą być spełnione określone standardy, które dają gwarancję, że produkt końcowy będzie posiadał szczególną jakość. Pierwszy zakład mięsny w Polsce, który przeszedł pozytywnie proces certyfikacji i podjął produkcję wieprzowiny w tym systemie to Polski Koncern Mięsny DUDA z Grąbkowa (powiat rawicki).
Mięso wieprzowe to przede wszystkim bogate źródło wysokowartościowego białka zawierającego wszystkie niezbędne aminokwasy. Zawiera: cynk, żelazo, miedz, witaminę PP (niacyna), witaminy z grupy B (B1 do prawidłowej przemiany węglowodanów i funkcjonowania układu nerwowego, B2, B12). Z kolei tłuszcz wieprzowy ma bardzo wysoką wartość energetyczną, od 10% do ponad 59%, ale to tłuszcz jest nośnikiem ważnych witamin i walorów smakowo-zapachowych.