Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

Jedną z pierwszych roślin zbieranych z przydomowego ogródka jest rabarbar. Najczęściej wykorzystujemy go do przygotowania kompotów, soków, wypieku ciast domowych, ale też do produkcji wina i powideł.

 

 Ogonki liściowe rabarbaru posiadają specyficzne walory smakowe, gdyż zawierają kwasy - jabłkowy, cytrynowy i octowy. Dawniej stanowiły znakomity środek antyszkorbutowy - naturalne źródło witaminy C ze względu na obecność kwasu askorbinowego. Z tego powodu, że są w nim kwasy jabłkowy i cytrynowy to rabarbarowi przypisywano działanie krwiotwórcze. W rabarbarze jest również żelazo i kwas szczawiowy. - Powszechnie panuje opinia, że rabarbar nie jest zalecany w żywieniu, bo zawiera ten kwas. Jednak gromadzi się on głównie w liściach, czyli w ogonkach jest go znacznie mniej. A najważniejsza sprawa to, że umiarkowane spożycie rabarbaru przez kilka tygodni w ciągu roku nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dzieci i dorosłych. Dlatego warto wykorzystać sezon na rabarbar i przygotować z nich smaczne potrawy. Sezon możemy przedłużyć, zamrażając rabarbar. Wcześniej trzeba go umyć, pokroić na kawałki, zblanszować i po wysuszeniu dopiero zapakować do woreczków.

 

Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież