Kwiecień to czas intensywnych prac w ogrodzie, przydomowym sadzie i warzywniku.
Sad przydomowy
Kwiecień to dobry termin na sadzenie roślin z tzw. „gołym korzeniem”, gdyż wymagają one bardzo dobrych warunków wilgotnościowych, w przeciwieństwie do roślin w doniczkach, które można praktycznie sadzić w dowolnym czasie. Przed posadzeniem namaczamy korzenie w wiadrze z wodą i ziemią, a w dołek nasypujemy świeżej ziemi kompostowej. Następnie formujemy misę wokół rośliny i obficie podlewamy. Wykonujemy również przeszczepianie drzew owocowych zrazami przygotowanymi w okresie zimowym. W przypadku uszkodzenia części nadziemnych młodych drzew (ogryzienie, przymarznięcie) przycinamy drzewko poniżej miejsca uszkodzenia i wprowadzamy nową koronę. Gdy zostanie uszkodzony cały pień, aż do miejsca uszlachetnienia, wówczas drzewko musimy wykopać i zastąpić nowym.
Ogród
Choć w kwietniu zdarzają się jeszcze nocne spadki temperatur, to możemy już zdejmować zimowe osłony z roślin. Odkrywamy krzewy zimozielone i rozkopujemy kopczyki usypane wokół róż. Usuwamy wszystkie chore, przemarznięte i uschnięte pędy róż. Zdrowe pędy mocno skracamy, pozostawiając maksymalnie 5-6 pąków, a cieńsze tniemy nawet na 2-3 oczka. Żywopłoty z zimozielonych roślin iglastych i liściastych starajmy się uformować zanim zaczną się rozwijać pąki. W drugiej połowie miesiąca możemy przyciąć krzewy, które już przekwitły, np. forsycja, wierzba.
Byliny, które zdobią nasz ogród latem i jesienią możemy jeszcze rozsadzać i przesadzać. Zapewni to odmłodzenie rośliny i jej dalszy lepszy rozwój. Rabaty podsypujemy dobrze przerobionym kompostem lub wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Kwiecień to dobra pora na przeprowadzenie wertykulacji trawnika. Po tym zabiegu nawozimy murawę wieloskładnikowym nawozem do trawników, a łyse miejsca lekko spulchniamy i podsypujemy nasionami traw.
Warzywnik
Przez cały miesiąc wysiewa się do gruntu pietruszkę, marchew średnio wczesną, koper, rzodkiew, rzodkiewkę. Należy zakończyć też siew bobu, grochu i cebuli. Buraki ćwikłowe na wczesny zbiór najlepiej siać do gruntu po ogrzaniu się gleby. Na rozsadnik wysiewa się nasiona kapusty głowiastej białej i czerwonej, brukselki, sałaty kruchej. Sadzi się na miejsce stałe wyprodukowane rozsady kapusty wczesnej, kalarepy i sałaty po ich uprzednim zahartowaniu.
W drugiej połowie kwietnia można rozpocząć produkcję rozsady warzyw dyniowatych (ogórek, kabaczek, cukinia, patison, melon) w doniczkach, gdyż rośliny dyniowate źle znoszą pikowanie i przesadzanie. Wszystkie zasiewy oraz zagony z wysadzonymi warzywami zaleca się okryć włókniną lub folią perforowaną na czas przyjęcia się rozsady lub dla zapewnienia dobrych wschodów.