Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

logo Hotblog
łaciata

Zapewnią ciekawe zajęcia, ruch na świeżym powietrzu i odkrywanie na nowo tradycyjnego wyrobu produktów mleczarskich. W Głuchowie (powiat gostyński) powstanie tzw. wioska tematyczna o nazwie „Łaciata Wieś”.

Grupa 16 osób z Głuchowa i Pogorzeli, która postanowiła stworzyć wioskę tematyczną, jednocześnie zakłada stowarzyszenie o nazwie „Łaciata Wieś”. Postanowili postawić na tematykę mleczną. Dlaczego? - W naszej gminie są duże gospodarstwa rolne specjalizujące się w hodowli bydła mlecznego. Nie inaczej jest w samym Głuchowie. Prócz tego mamy w powiecie dobrze prosperującą spółdzielnię mleczarską. Chcemy wykorzystać wszystkie te atuty - opowiada Renata Turbańska, jedna z założycielek Stowarzyszenia „Łaciata Wieś”. Mieszkańcy Głuchowa i Pogorzeli uczestniczyli w szeregu różnorodnych szkoleń. Zdecydowali się zaryzykować i zaczęli pisać projekty. Uznali, że stworzą miejsce, w którym będzie można dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat tradycyjnego wyrobu serowarskiego oraz hodowli bydła mlecznego.

Będzie to możliwe w głuchowskim muzeum, pod które zaadaptowane będzie pomieszczenie wydzierżawione od prywatnej osoby. Używane niegdyś w wielu domach urządzenia do wyrobu masła czy sera odnaleziono na kilku strychach. O kolejne poproszono znajomych i rodzinę. Udało się zebrać dość pokaźną ilość wiekowych przedmiotów. Aby muzeum prezentowało się przyzwoicie, musi zostać jeszcze odmalowane. Oglądanie zabytkowych maselnic i kanek będzie jedną z wielu atrakcji. Przybyłe grupy wycieczkowe będą mogły zobaczyć także, jak wygląda hodowla krów mlecznych.

"Będziemy współpracować z trzema gospodarzami. Dzieci będą mogły dowiedzieć się, skąd się bierze mleko, co jedzą krowy. W programie znajdzie się też gospodarstwo z końmi. Zaoferujemy jazdę po okolicy w siodle bądź na bryczce."

W planach są jeszcze warsztaty kulinarne (potrawy z sera) i rękodzielnictwa, malowania na świeczkach, porcelanie, szkle, sezonowo na bombkach i wydmuszkach. Artystyczne zajęcia poprowadzi Aleksandra Przybył z Łukaszewa. Każdy chętny będzie mógł wydoić sztuczną krowę.

To nie wszystko. Nie lada gratką będą: gra terenowa i gra planszowa. Pierwsza z nich odbywać się będzie w całym Głuchowie. Zadaniem jej uczestników będzie dotarcie do wyznaczonych wcześniej punktów ma mapie wsi (muzeum, gospodarstwo rolne, figurka św. Floriana, stara stodoła, stara szkoła, plac zabaw, figurka Matki Bożej, sala wiejska, przedszkole, wiata grillowa). W poszczególnych miejscach trzeba będzie wykonać zadania, np. wysłuchać krótkiej historii o serowarstwie i eksponatach w muzeum, wydoić krowę, szybko i bezpieczne rozpalić lub zgasić ogień, ułożyć budowlę ze snopków, pokonać tor przeszkód edukacyjnych, upleść wianek, przygotować ciasto na pierogi leniwe. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zabawy spotkają się przy grillu, gdzie zostanie ogłoszony werdykt i organizatorzy wręczą upominki. Gra planszowa odbywać się będzie natomiast na terenie „grzybka” przy zbiorniku wodnym. Przy tej zabawie również nie będą używane pionki. Po ogromnej macie poruszać będą się sami gracze.

Członkowie stowarzyszenia zamierzają zapraszać do siebie grupy zorganizowane: uczniów, przedszkolaków, seniorów i niepełnosprawnych. Aby spędzić przyjemnie czas w Głuchowie, trzeba będzie uiścić drobną opłatę. Przewidziane atrakcje mają sprawić, że goście „Łaciatej Wsi” powrócą do swych domów zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę oraz doświadczenia.

Stowarzyszenie w Głuchowie otrzymało wsparcie finansowe ze strony Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Pomaga mu także Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości Powiatu Gostyńskiego. Grupa z Głuchowa zamierza nawiązać współpracę z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.


Gra terenowa w Głuchowie: Uratuj świat! Naucz się wyrabiać ser!

„Świat Twoich czasów stanął na granicy katastrofy! Dania instant, fast food’y i żywność przetworzona sprawiły, że średnia wieku starzenia spadła do 25 lat. Coraz częściej ludzie umierają zanim doczekają się potomstwa. (…) Jest jednak nadzieja na powrót do normalności. W Twojej rodzinie od wielu, wielu lat krąży opowieść o szczególnym miejscu w Polsce - Głuchów, zwanym przez mieszkańców ,,Łaciatą Wsią”, gdzie zachowały się przepisy na zdrową i ekologiczną żywność. Jesteście jedynym ratunkiem dla ludzkości. Nauczcie się na nowo wyrobów tradycyjnych sera i masła, a także pozyskiwania produktów z mleka” - dzięki tym słowom w wymyślony świat będą przenosić się wszyscy, którzy postanowią przyjechać do Głuchowa i zagrać w grę terenową. Przewidziany czas zabawy dla grup zorganizowanych to 1,5 godz. Jej uczestnicy otrzymają regulaminy, zgodnie z którymi będą musieli poruszać się po miejscowości. Aby pozytywnie ukończyć grę, będą musieli dotrzeć do wyznaczonych punktów i tam wykonać zadania.

Dorota Jańczak

Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież