Obecnie KGW Wiadrów liczy 33 osoby (30 pań oraz 3 panów). Prężnie działająca organizacja uczestniczy prawie we wszystkich najważniejszych dla gminy i powiatu wydarzeniach, a zespół "Wiadrowianie" zapewnia wspaniałą oprawę muzyczną.
Wiadrów jest to malownicza wieś, położona w woj. dolnośląskim (pow. jaworski, gm. Paszowice). Wieś znajduje się w pobliżu drogi krajowej nr 3, między dwoma miasteczkami: Bolkowem a Jaworem. Pierwsza wzmianka o miejscowości Wiadrów pochodzi z 1371 roku. Niemiecka i zarazem pierwsza nazwa wsi to Werderau. Leży w sąsiedztwie Parku Krajobrazowego Chełmy. Ponadto należy do Pogórza Kaczawskiego i Krainy Wygasłych Wulkanów.
Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) w Wiadrowie powstało w 1953 r. Jego założycielką i zarazem pierwszą przewodniczącą była śp. Maria Ślęczka. Z biegiem lat działalności przewodniczące zmieniały się, a były nimi: śp. Maria Giemza, Krystyna Jakimowicz, śp. Zofia Daszek, śp. Bronisława Krząstek. W 1980 roku rolę przewodniczącej objęła Józefa Jakimowicz, która pełniła tę funkcję nieprzerwalnie do 2010 r. Pani Jakimowicz nadal wspomaga w miarę swoich sił nasze KGW. Właśnie w 2010 roku KGW Wiadrów zyskało nową zarządzającą - Urszulę Majkut. W czerwcu 2015 r. podczas Walnego zebrania KGW została wybrana na kolejną kadencję.
Obecnie KGW Wiadrów liczy 33 osoby (30 pań oraz 3 panów). Głównym celem koła od początku była pomoc najuboższym mieszkańcom miejscowości. W 1977 r. powstała żeńska drużyna piłkarska, która rozgrywała mecze na terenie gminy przy okazji różnych imprez (festyny, dożynki itp.). Panie doskonale radziły sobie w tej sekcji, ich przeciwnikami w meczach byli oczywiście panowie. Zdarzały się sukcesy i wygrane, ale i czasem przegrane - jak to w sporcie bywa. Niestety ta sekcja nie przetrwała do dziś.
W 1983 r. powstał (założony przez Józefę Jakimowicz) zespół folklorystyczny „Gosposie”, który występował na różnych imprezach okolicznościowych o zasięgu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, a także na przeglądach kolędniczych i piosenek biesiadnych. Zespół liczył na początku 28 osób. Wydał płytę z piosenkami folklorystycznymi, która została nagrana w siedzibie Radia Wrocław. Obecnie zespół funkcjonuje jako „Wiadrowianie”. KGW uczestniczy w różnych masowych imprezach kulturalnych (Kaczawski Jarmark Wielkanocny w Paszowicach, we Wrocławiu, Kaczawski Jarmark Bożonarodzeniowy w Krotoszycach, Jarmark Bożonarodzeniowy w Bolkowie, we Wrocławiu, Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze, Święto Pierogów w Paszowicach, Dożynki Gminne, Dożynki Powiatowe oraz Dożynki wiejskie i inne).
KGW integruje się ze społecznością Wiadrowa podczas festynów i we wspólnym realizowaniu projektu pt. Działaj Lokalnie - „Przyjedź do Wiadrowa poznaj polską wieś od nowa”. Bierze również udział w warsztatach tematycznych, konferencjach (głównie we Wrocławiu), czy wyjazdach studyjnych. Koło współpracuje z OSP Wiadrów, drużyną sportową LKS „Nysa Wiadrów”, Radą Sołecką, Radą Parafialną, Radą Kościelną Wiadrowa, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Paszowicach, Jaworskim Ośrodkiem Kultury w Jaworze, Publicznym Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego w Wiadrowie, Urzędem Gminy Paszowice, DODR Wrocław (i oddział Jawor), Kółkiem RZRK i OR w Legnicy, Lokalną Grupą Działania LGD Stowarzyszenie "Partnerstwo Kaczawskie" oraz okolicznymi sołectwami i innymi Kołami Gospodyń Wiejskich. Koło wspierają doradcy z DODR Wrocław (Oddział Jawor) - wcześniej Ilona Trzyna a obecnie Katarzyna Wojciechowska.
Gospodynie prowadzą kronikę, która odzwierciedla działalność koła od początku jego istnienia. Organizowane są także wycieczki (w 2013 r. wycieczkę do Ogródu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach, w 2014 r. wycieczka do Pragi, a w 2015 r. ponownie wycieczka do Ogrodu Botanicznego ARBORETUM w Wojsławicach i do Opactwa Cystersów w Henrykowie).
KGW Wiadrów obchodziło także swoje 60-lecie i to z wielką fetą. Impreza odbyła się 6 lipca 2013 r. w świetlicy wiejskiej. Zebrało się bardzo dużo osób nie tylko z Wiadrowa, ale i z okolicznych miejscowości. Wśród zaproszonych gości byli: Wójt gminy Paszowice Sebastian Oszczęda, Dyrektor GOK w Paszowicach Małgorzata Świderska, Sołtys wsi Piotr Chruściel z dziewczyną, Bronisław Chruściel, Ilona Trzyna z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Józefa Jakimowicz z mężem, państwo Mirosław i Krystyna Chałupka, Andrzej i Teresa Niedźwiedź, Maciej Suchorzewski z małżonką, Janina Miller z mężem, dyrektor Gimnazjum Adam Kijak, zespół „Kukułeczki” z Pogwizdowa. Były przemowy, odznaczenia. gratulacje oraz dużo dobrej zabawy, występów artystycznych, kulinarnych smakołyków i domowych ciast.
- Wstecz
- Dalej »»