Oliwa z oliwek czy same oliwki znane są w kuchni od dawna. Stosowane były już w starożytności, teraz najczęściej podaje się je jako aromatyczny dodatek do sałatek, składnik sosów czy innych popularnych dań. Ale niezwykle cenione są również jako element kosmetyków, i to najróżniejszych.
Co takiego mają w sobie oliwki i tłoczona z nich substancja, że jako składnik kosmetyków stosowano je już w czasach Kleopatry? To są przede wszystkim dobroczynne substancje i związki mineralne. Zawierają witaminy z grupy B, fosfor, żelazo, witaminy C i E. Nie od dziś wiadomo, że osoby, w których diecie znajduje się oliwa z oliwek - żyją zdrowiej i dłużej. Podobnie jest z kosmetykami z ich zawartością - mają bardzo dobry wpływ na naszą skórę, i to nie tylko twarzy. Te wyprodukowane na bazie oliwy z oliwek mają działanie regenerujące, wygładzające oraz nawilżające, uelastyczniają naszą skórę i poprawiają jej napięcie. Polecane są dla osób o suchej skórze czy o zniszczonych włosach. Będą pomocne także w walce z cellulitem.
Jako kosmetyk świetnie sprawdza się również sama oliwa z oliwek, ale musi być z pierwszego tłoczenia (extra virgin). Zaaplikowana bezpośrednio na twarz pomoże odwodnionej skórze. Można także dodać kilka kropel do ulubionego kremu bądź maseczki, a efekt odżywienia na pewno będzie widoczny. Kurację oliwną możemy zastosować także na włosy. W tym celu, przed ich umyciem podgrzewamy około 150 ml i dodajemy wyciśniętą cytrynę. Po wmasowaniu w skórę głowy, odczekujemy około 15 minut, spłukujemy, po czym normalnie myjemy szamponem. Taka maseczka nawilży, odżywi i nabłyszczy włosy. Szczególnie polecana jest do przesuszonych kosmyków, z rozdwajającymi się końcówkami. Pomaga także w walce z łupieżem. Można też zmieszać żółtko z dwiema łyżkami oliwy, a ten rodzaj kompresu wzmocni nasze włosy. Oliwa z oliwek zmiękczy również skórę dłoni, zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy bardziej są one podatne na pierzchnięcie i suchość. Dodatkowo zmieszana z cytryną wzmocni i wybieli paznokcie.
Krople oliwy możemy dodać do balsamu do ciała lub nasmarować się tylko nią. Nadaje się również do pielęgnacji skóry skłonnej do alergii i bardzo wrażliwej. Doskonale współgra z naszym PH. Możemy wykonać sobie także taki domowy peeling do ciała. Do tego celu używamy drobnoziarnistej soli zmieszanej z oliwą. Z kolei kąpiel z dodatkiem paru kropel w naturalny sposób nawilży i odżywi nasze ciało.
Czy wiesz, że...
oliwa z oliwek jest prawdziwym królem wśród kuchennych kosmetyków? Oprócz tego, że ma właściwości nawilżające, nie powoduje podrażnień i uczuleń, to ma jeszcze zdolność do pobudzania komórek i odnowy biologicznej skóry, która została uszkodzona np. w wyniku nadmiernej ekspozycji na słońce.