Wegetarianizm jest znany na kontynencie indyjskim już od II tys. lat p.n.e. - to sposób odżywiania, a dla wielu styl życia charakteryzujący się niespożywaniem produktów, które przyczyniają się do śmierci zwierząt. Wegetarianie nie jedzą więc żadnego mięsa (również rybiego), podrobów, żelatyny, smalcu. Podstawę diet wegetariańskich stanowią zboża, warzywa, owoce, orzechy i pestki. Zwolennicy wegetarianizmu przekonują, że zawarte w mięsie składniki odżywcze z powodzeniem można pozyskać z produktów roślinnych. I tak w rzeczywistości jest. Racjonalnie ułożona dieta roślinna nie tylko nie powoduje uszczerbku na zdrowiu, ale również zmniejsza ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Najbardziej znane korzyści diety jarskiej, to zmniejszony poziom cholesterolu w związku z czym, występuje mniejsze ryzyko zawału serca. Nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wielu składników odżywczych, w tym białek, tłuszczów, węglowodanów, składników mineralnych, witamin oraz wody.
Mięso w diecie każdego człowieka jest źródłem pełnowartościowego białka, czyli takiego, który zawiera wszelkie niezbędne aminokwasy, które musimy dostarczyć organizmowi, dlatego w tym modelu żywieniowym trzeba uwzględnić także składniki: jak rośliny strączkowe, produkty sojowe, groch, soczewica oraz produkty pełnoziarniste, które są roślinnymi odpowiednikami mięsa - w kwestii ilości białka. Drugim ważnym aspektem jest żelazo, występuje ono wielu warzywach - burakach, szpinaku, ziemniakach, fasoli białej. Wśród warzyw najwięcej żelaza mają te strączkowe, a z nich - soja (15,7 mg/100g), a następnie fasola biała (10,44 mg/100g). Niestety, roślinny strączkowe zawierają związki fitynowe, które utrudniają jego przyswajalność. Aby zwiększyć wchłanianie żelaza, należy spożywać produkty obfitujące w witaminę C np.: pietruszkę czy owoce cytrusowe.
Czy ta dieta jest bezpieczna?
Zdania dietetyków są podzielone w tej kwestii. Na pewno indywidualnie ułożona dieta wegetariańska poprawi nasze samopoczucie. Jak donoszą najnowsze badania naukowe, jest to dieta wspomagająca leczenie w stanach depresyjnych, ponieważ obfituje związki pływające na poziom hormonów endorfin w organizmie, wywołujących doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie. Rezygnacja z tłuszczów zwierzęcych, a więc tych nasyconych (niezdrowych) na rzecz tłuszczów nienasyconych (obfitujących w kwasy omega 3, 6 i 9, które wpływają korzystnie na kondycje naszej skóry, włosów oraz na układ krwionośny zapobiegając chorobom serca) pozwala cieszyć się dużo lepszym zdrowiem i większą sprawnością fizyczną oraz ładną skórą na długie lata.