Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

Pokaż światu swoje KGW!

Jeśli chcesz, aby historia Twojego koła
znalazła się w tym dziale - napisz do nas: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- Mamy nadzieję, że nasze córki i synowe przejmą od nas pałeczkę i znajdą czas oraz chęć, by tworzyć wspólnotę wiejską w oparciu o Koło Gospodyń Wiejskich, a nie tylko przez Facebooka – mówiły panie z Elżbietkowa (gm. Pogorzela) podczas swojego jubileuszu.

Miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich 18 listopada obchodziło 60-lecie swojego istnienia. W gronie zaproszonych gości wspominano starsze czasy, dzielono się refleksjami i życzono jeszcze wielu wspólnie spędzonych lat. - W trudnym dla Polski czasie historycznym kobiety stawiały sobie ambitne zadania. Organizowały szkolenia, konkursy, potańcówki i wieczorki, co miało wielkie znaczenie w czasach bez telewizji – mówiła przewodnicząca Maria Pazoła o działalności kobiet na wsi w dawnych czasach. To na jej ręce oraz sekretarz koła Aliny Wilczyńskiej składano tego dnia gratulacje. - Nie sposób tutaj przypomnieć wszystkiego, co działo się przez te 60 lat. Zachowajmy w pamięci to, co było dobre, wzruszające, serdeczne mówiła Alina Wilczyńska.

Koło Gospodyń Wiejski w Elżbietkowie zostało założone w listopadzie 1957 roku.

Panie: Kazimiera Baraniak, Stanisława Czaplicka, Łucja Konieczna uwierzyły, że z trudami dnia codziennego na wsi łatwiej się zmierzyć razem. Na początku było ich tylko 12. Wkrótce już 40! Z biegiem lat zmieniał się zarząd. Członkinie koła zawsze były dla siebie dużym wsparciem. Z kursów, w których brały udział, czerpały uśmiech i energię. Aktualnie w kole działają już inne pokolenia, niż na samym początku. - My same myślimy inaczej, nasze dzieci zdobywają wykształcenie, stosują nowoczesne zasady prowadzenia gospodarstw. Zawsze jednak wracamy do miejsca, gdzie możemy się spotkać pożalić, po kobiecemu pogadać. To tu, w remizie, którą pomagałyśmy urządzić, odbywają się zabawy wiejskie i spotkania z różnych okazji – mówiły podczas spotkania. Paniom, które kilkadziesiąt lat temu przyczyniły się do powstania koła, wręczono kwiaty, aby podziękować za ich trud i poświęcenie.

Koło Gospodyń Wiejski w Elżbietkowie liczy 21 członkiń

W skład zarządu KGW wchodzą: Maria Pazoła, Wanda Wielowiejska, Alina Wilczyńska, Dorota Wielowiejska, Aleksandra Minta, Bożena Foltynowicz

 

Tekst i zdjęcia: Anna Twardowska

Dodaj komentarzKod antyspamowy
Odśwież