Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

logo Hotblog
pietruszka

Pietruszka zwyczajna jest naszym najbardziej znajomym ziołem szeroko stosowanym jako kucharska przyprawa od ponad 2000 lat, ale rzadko konsumowana samodzielnie.

Liście, korzenie oraz owoce pietruszki zwyczajnej wykorzystywane są w medycynie ludowej od stuleci. Świeże liście pietruszki są bardzo pożyteczne i mogą być używane jako składnik  zdrowej diety. Korzeń pietruszki jest stosowany w leczeniu wzdęć, zapalenia pęcherza oraz dolegliwości reumatycznych.  Pietruszka zwyczajna jest bogata w prowitaminę A,  witaminę C,  sole mineralne  i żelazo.

Zarówno korzeń, jak i liście pietruszki zawierają wiele cennych składników, takich jak:

witaminy z grupy B, witaminy A i C oraz kwas foliowy; apiol, mirystycyna, limonen - organiczne związki chemiczne wspomagające m.in. trawienie; minerały: wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, mangan i siarkę; flawonoidy: stanowiące silne i naturalne przeciwutleniacze.


 

Pietruszka - właściwości:

dzięki wysokiej zawartości witaminy C (ponad dwa razy więcej na 100g niż w cytrynie!), natka pietruszki dobrze oddziałuje na odporność. Obecność witaminy C ułatwia przyswajanie żelaza, w które obfituje natka pietruszki. Dzięki potężnej dawce potasu oczyszcza i odtruwa organizm, wspomaga pracę wątroby. Dobrze wpływa na kondycję zębów i kości, ma dobroczynne działanie na serce i układ krążenia. Jest świetna na trawienie: zapobiega zgadze i uczuciu przejedzenia, wykazuje właściwości moczopędne, redukuje stany zapalne, pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu. Olejki eteryczne zawarte w pietruszce chronią przed schorzeniami i nowotworami układu oddechowego. 

Pietruszka jest polecana osobom, które zmagają się z: problemami z pęcherzem, astmą, kaszlem, obrzękami ciała spowodowanymi zatrzymaniem wody w organizmie, dolegliwościami trawiennymi, wysokim ciśnieniem, wzdęciami i gazami, problemami z nerkami.

Agata Szalewska,
Dietetyk, Studentka SGGW w Warszawie
prowadzi bloga filozofiaodzywiania.blog.pl

 

 

Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież