Logo - Wieści dla domu

Zaktualizuj swoją przeglądarkę
Internet Explorer 8 lub zmień na inną!

Nasza strona nie obsługuje tak starej przeglądarki jak Internet Explorer 8. Na naszej stronie zastosowano nowatorskie rozwiązania, których przeglądarka IE8 nie obsługuje, bo... jest STARA :)
Zalecamy zmianę przeglądarki na inną.
Pozdrawiamy, Ekipa Wieści dla Domu i Hotka!

logo Hotblog
chleb

Czyli na co zwrócić uwagę kupując pieczywo?

 Pieczywo jemy codziennie, niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez chrupiącej bułeczki czy kromki chleba. Statystyczny Polak zjada około 55 kg pieczywa, ale czy naprawdę wiemy, jakie  powinno znaleźć się w naszej diecie? Pieczywo to przede wszystkim źródło dużej ilości węglowodanów. Nasza codzienna dieta powinna się składać w 55-60 proc. z węglowodanów, 10-15 proc. białka i mniej niż 30 proc tłuszczów. Badania wykazują, że najwięcej wartości pod względem odżywczym ma pieczywo wypiekane z mąki żytniej, razowej powstającej z przemiału pełnego ziarna,najlepiej z dodatkiem pestek, np. dyni lub nasion słonecznika. Dodatkowo, pieczywo z mąki pełnoziarnistej jest bogate w błonnik pokarmowy, który służy nie tylko naszej sylwetce, ale także i zdrowiu. Jest to wspaniałe źródło witamin z grupy B, E, kwasu foliowego oraz składników mineralnych takich, jak wapń, magnez, fosfor, potas, cynk czy żelazo również przemawia na korzyść spożywania produktów zbożowych.

W Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie, dla prawidłowo odżywiającego się, zdrowego człowieka zaproponowano następujący udział poszczególnych grup pieczywa w całodziennej racji pokarmowej: 15% - ciemne (razowe) pieczywo pszenne lub żytnie, 20% - jasne pieczywo pszenne, 65% - mieszane pieczywo żytnio-pszenne lub jasne pieczywo żytnie.

Z zaleceń tych wynika wyraźna namowa, aby zwiększyć udział mąki żytniej w swoim jadłospisie. Niestety, rzadko można kupić prawdziwy razowy chleb, ponieważ dosyć często jest spotykane zjawisko fałszowania chleba: pieczywo nazywane razowym jest w rzeczywistości pieczywem sporządzonym z jasnej mąki, w celu wprowadzenia konsumenta w błąd jest zabarwione karmelem, sproszkowaną cykorią lub ciemnym słodem.

Czasami pieczywo zawiera niekoniecznie zdrowe dodatki. W supermarketach i sieciowych piekarniach często stosuje się    polepszacze, dzięki którym chleb jest większy. W pierwszy dzień zakupu taki chleb jest smaczny, ale na drugi dzień jest nieapetyczny, dlatego warto wybierać pieczywo z małej piekarni, jeżeli mamy taką możliwość. W szczególności unikajmy syropu glukozowego, to dodatkowe kalorie oraz karmelu - nadaje barwę, aby wydawało się bardziej razowe i zdrowe niż jest w rzeczywistości.


Jak wybrać zatem zdrowy chleb? Przede wszystkim wybierajmy pieczywo z jak najkrótszą listą składników.
  • Najlepiej z mąki razowej lub mieszany z przewagą mąki żytniej, dobry jest także pumpernikiel. 
  • Należy szukać pieczywa, które składa się jedynie z zakwasu, mąki, wody i soli.
  • Chleby na zakwasie są ciężej strawne, ale także dają nam uczucie sytości na dłużej. Zawierają także sporą ilość błonnika, przez co wzmagają perystaltykę jelit.
  • Co ważne prawdziwy chleb nie będzie się w rękach łamał i kruszył, a „farbowany” rozsypuję się przy krojeniu.
  • Po rozkrojeniu razowego chleba. poczujemy kwaśny zbożowy zapach.
  • Warto unikać pieczywa o podejrzanie ładnym kolorze karmelowym, bywa, że białe pieczywo jest sztucznie przyciemniane.

 

Agata Szalewska
Dietetyk, Studentka SGGW w Warszawie
prowadzi bloga filozofiaodzywiania.blog.pl

Dodaj komentarz



Kod antyspamowy
Odśwież